Pouze tři manažerky se letos probojovaly do první desítky žebříčku sta nejmocnějších žen světa pro rok 2010 magazínu Forbes, jemuž vévodí první dáma Spojených států Michelle Obamová. O rok dříve jich bylo 9.

Mezi prvními deseti nejmocnějšími ženami na světě se tak umístily generální ředitelka potravinářské společnosti Kraft Foods Irene Rosenfeldová (2.), šéfka výrobce nápojů PepsiCo Indra Nooyiová (letos 6., loni na třetí příčce) a generální ředitelka australské banky Westpac Gail Kellyová (8.). Rosenfeldová zároveň zvítězila v kategorii podnikatelek.

Jiný americký časopis - Fortune - přitom na konci září označil za nejmocnější ženu v podnikatelském sektoru Spojených států Indru Nooyiovou.

Dvě úspěšné Američanky mají podle Forbesu jedno společné: tím, že vedou nadnárodní nápojový a potravinářský gigant, zasahují velkou měrou do životního stylu lidí po celém světě.

Rosenfeldová si získala přízeň Forbesu, když se společnosti Kraft Food pod jejím vedením podařilo na začátku letošního roku převzít předního britského výrobce čokolády Cadbury. Tento krok v hodnotě 19,5 miliardy dolarů (zhruba 342 miliard) vytvořil z koncernu Kraft Food největšího výrobce sladkostí na světě.

Vzorové firmy a činy

Samotná šéfka obří společnosti si v roce 2009 přišla na 26,3 milionu dolarů (461 milionů korun) včetně bonusů.

Ačkoliv společnost Kraft Food produkuje zejména sladkosti, Forbes v ní spatřuje vzor pro podobné koncerny, pokud jde o zdraví zákazníků. Firma totiž v uplynulém roce slíbila, že ve svých produktech sníží do roku 2015 objem kalorií o více než trilion.

Pod vlivem osvětové kampaně jedničky žebříčku Michelle Obamové, která se pustila do boje proti dětské obezitě, se ke stejnému plánu zavázal nápojový gigant PepsiCo.

I díky tomu si jeho ředitelka podle časopisu vysloužila šestou příčku v prestižním žebříčku. Indra Nooyiová je ale podle Forbesu především schopnou podnikatelkou.

Za své desetileté působení ve vedení PepsiCo Inc. vybudovala manažerka indického původu z této společnosti druhý největší nápojový gigant na světě s ročním obratem 43 miliard dolarů (zhruba 754 miliard korun). Roční příjem Nooyiové činí 14 milionů dolarů (245 milionů korun).

Výrobce nápojů Pepsi-Cola, Tropicana nebo Gatorade letos těžil zejména z akvizice svých dvou hlavních severoamerických stáčíren a plníren ve výši 7,8 miliard dolarů, které dokončil na začátku letošního čtvrtletí. V současnosti táhne společnost vzhůru vysoký prodej v zahraničí.

Forbes změnil kritéria

Žen ze světa byznysu v žebříčku Forbes oproti loňskému roku, kdy se jich v první desítce umístilo devět, ubylo. "Magazín letos redefinoval pojetí moci a při vyhodnocování přihlížel spíše ke kreativitě a podnikavosti, na místo bohatství a moci žen," zdůvodnila vydavatelka časopisu Moira Forbesová tyto změny.

Vedle byznysu tak byla odsunuta na "vedlejší" kolej také politika, což potvrzuje propadnutí německé kancléřky Angely Merkelové až na čtvrté místo žebříčku.

Předchozí čtyři roky si přitom evropská politička držela první pozici.

Letošní "jednička" Michelle Obamová se v anketě vyšplhala podle jejích tvůrců díky tomu, že "učinila úřad první dámy svým". Ještě loni jí patřilo pouhé 40. místo a zaostávala tak za mnohými ředitelkami globálních firem i světoznámými celebritami.

Forbes také ocenil schopnost Obamové získávat finanční prostředky pro kampaň a její boj proti dětské obezitě.

Velkým překvapením žebříčku, za něž si magazín vysloužil lehkou kritiku svých čtenářů, je umístění zpěvačky Lady Gaga v první desítce (patří ji 7. příčka). Ta podle Forbesu spadá do kategorie žen, které si vybudovaly kulturního ducha doby a ovlivnily tím životy milionů lidí.

 

Nejmocnější ženy roku 2010

Jméno Funkce Stát
1. Michelle Obamová první dáma USA

2. Irene Rosenfeldová generální ředitelka Kraft Foods USA 

3. Oprah Winfreyová hostitelka talkshow USA 

4. Angela Merkelová kancléřka Německo 

5. Hillary Clintonová ministryně zahraničí USA 

6. Indra Nooyiová generální ředitelka PepsiCo USA 

7. Lady Gaga zpěvačka USA

8. Gail Kellyová generální ředitelka Westpac-Bank Austrálie 

9. Beyonce Knowlesová zpěvačka USA

10. Ellen DeGeneresová hostitelka talkshow USA

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru