Státní šetření na podpoře stavebního spoření nepřipraví Čechy jen o výhodné zhodnocení vkladů. Snížení státního příspěvku a daň z úroků, které chystá ministr financí Miroslav Kalousek, totiž statisícům lidí výrazně zdraží i úvěry na bydlení.

Týká se to překlenovacích úvěrů, které nabízejí klientům stavební spořitelny. V Česku má takový úvěr přes 430 tisíc lidí.

Pokud úsporný plán projde, nabídnou stavební spořitelny lidem dvě řešení. Buď prodloužení doby splatnosti úvěru, kterým by si zachovali současnou měsíční splátku. Nebo její navýšení.

Měsíčně půjde jen řádově o desítky korun, ale v obou případech musejí klienti počítat s tím, že kvůli "výpadku" ve státní podpoře celkově proti původnímu očekávání zaplatí tisíce až desetitisíce korun navíc.

Výhodnější pro klienty je měsíční splátku zvýšit a neoddálit tak původní termín, kdy se dražší překlenovací úvěr "překlopí" do řádného úvěru. "Největší dopad to bohužel bude mít u nižších úvěrů, které si berou méně majetní lidé a budou si dobu splatnosti prodlužovat," míní Hanka Vaněčková, mluvčí Modré pyramidy.

Například na třistatisícovém úvěru na 15 let se po změně podmínek klientovi zvýší buď měsíční splátka o 35 korun. V tom případě celkem zaplatí proti stávajícím podmínkám navíc 6300 korun. V případě, že si bude chtít současnou výši splátky ponechat, prodlouží se mu doba splácení o čtyři měsíce a zaplatí dokonce 10 380 korun navíc.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru