Francouzská banka Société Générale je ochotna diskutovat o tom, zda bude po odsouzeném makléři Jérôme Kervielovi v souladu s rozsudkem vymáhat náhradu škody 4,9 miliardy eur (zhruba 120 miliard korun), kterou jí svými nelegálními obchody způsobil. Plná výše náhrady, která vyvolala u veřejnosti i odborníků údiv a rozhořčení, je podle mluvčí banky spíše symbolická suma, kterou jeden člověk nemůže uhradit.

"Je vyloučeno vymáhat takovouto sumu od jednoho člověka," uvedla ve středu večer pro francouzský rozhlas mluvčí Société Générale Caroline Guillauminová. Podle ní je ještě příliš brzy na to, aby se dalo rozhodnout, co dělat. Dodala však, že banka je "ochotna nalézt řešení".

Tři a půl tisíce životů

Kerviela pařížský soud v úterý odsoudil k pěti letům vězení s možností propuštění nejdříve za tři roky a k nahrazení způsobené ztráty. V červnu, kdy proces po dvou a půl letech po odhalení skandálu začal, měl jako konzultant v oboru informatiky plat 2300 eur měsíčně.

S takovým platem by bance splácel dluh 177 000 let, tedy asi 3,5 tisíce životů (za předpokladu, že člověk za život pracuje v průměru 50 let). Pokud by se Kerviel hned po opuštění vězení po třech letech vrátil na stejnou pozici, s čímž těžko může počítat.

Bill Gates taky zbohatnul

Optimisticky přitom vidí Kervielovu budoucnost slavný právník banky Société Générale Jean Veil.

Ten ještě v den vynesení rozsudku na dotaz agentury Bloomberg, jak může Kerviel astronomickou částku splatit, odpověděl: "Bill Gates zbohatnul, mohl by zbohatnout díky internetu."

Právník Jean Veil je synem světoznámé a často obdivované Simone Veilové, která přežila holokaust a později se stala ministryní francouzské vlády. Nyní obhajuje bývalého francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka, obviněného ze zpronevěry veřejných peněz.

Veil zastupoval i Dominiqua Strausse-Kahna, současného šéfa Mezinárodního měnového fondu.

Lidový hrdina, obětní beránek

Kerviel, strůjce největších podvodných obchodů v dějinách, který mezitím napsal knihu a stal se něčím jako lidovým hrdinou, se po rozsudku označil za obětního beránka, který "platí za všechny". Rozsudek vyvolal rozhořčení francouzského tisku a mluvčí francouzské vlády řekl, že Société Générale by mohla svého bývalého zaměstnance placení ušetřit.

Že Kerviel nebude schopen škodu splatit, bylo jasné od počátku. Pozornost se tak zaměřuje na to, zda jej odvolací soud zprostí povinnosti hradit ztrátu zcela, nebo jen zčásti. Kervielův obhájce slíbil podat odvolání co nejdříve.

Société Générale, která prostřednictvím Komerční banky působí i v České republice, byla při procesu zcela zbavena odpovědnosti za ztrátu. Kerviel zakládal svou obhajobu na tvrzení, že jeho nadřízení o jeho riskantních finančních operacích věděli, a dokonce ho v nich povzbuzovali.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru