V amerických městech či vesnicích by už brzy mohly zaplnit volné parcely domy podobné gigantickým plechovkám na polévku. Ve snaze řešit americkou bytovou krizi přišli dva filadelfští architekti s inovativním nápadem vyrábět prefabrikované domy s využitím sušiček na obilí. Informoval o tom zpravodajský server CNN.

Aleksandr Mergold a Jason Austin z firmy Austin+Mergold tvrdí, že sušičky, které jsou podle nich "ikonami americké krajiny", jsou levné a snadno přebudovatelné na dům obsahující zhruba 185 metrů čtverečních obytné plochy.

"Domy v plechovce" mohou mít jedno nebo dvě podlaží a pod střechou je možné mít skleník. Dají se spojovat s dalšími do propojených komplexů a pokud má člověk dostatek prostoru, jsou možnosti "plechovek" nekonečné, tvrdí tvůrci. "Když budete mít rodinu, můžete vždycky rozšířit dům na bytový komplex," říká Mergold.

Zákazníky prý mají od Nebrasky po Kanadu. Nyní firma pracuje na prototypu "bazénu v plechovce".

Jak by měly domy v sušičkách podle architektů vypadat, si můžete prohlédnout v galerii pod článkem.

Rekordní počet Američanů přišel o střechu nad hlavou

Banky ve Spojených státech zabavily v srpnu kvůli nesplácení hypoték rekordní počet nemovitostí. Celkem banky získaly 95.364 nemovitostí, což je o tři procenta více než předchozí měsíc a o 25 procent více než před rokem. Údaj je také vyšší o dvě procenta ve srovnání s předchozím rekordem z letošního května. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila realitní společnost RealtyTrac.

Kořeny problému jsou ve vysoké nezaměstnanosti a poklesu mezd. Naopak počet upozornění na možné riziko zabavení domu se snížil, což by mohlo omezit příliv zabavených nemovitostí na trh a podpořit ceny domů.

RealtyTrac očekává, že za celý letošní rok banky zabaví 1,2 milionu nemovitostí. Loni zabavily necelý milion nemovitostí. Více než 3 miliony majitelů domů mají vážné problémy se splácením hypotéky a hrozí jim, že o dům přijdou v nejbližších letech.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru