Jak se obchoduje se zlatem

1358 dolarů za troyskou unci
je nejnovější (čtvrtek) rekordní cena zlata na komoditních burzách. Letos vzrostla cena zlata o pětinu.

Poroste cena zlata?
Současná cena zlata se má podle drtivé většiny analytiků v příštím roce výrazně zvýšit, nejčastější odhady se pohybují mezi 1550 až 1700 dolary za troyskou unci.

Co je to investiční zlato?
Zlato s vysokou ryzostí. Většinou ve formě slitků (cihličky, plátky) s ryzostí 0,995 nebo mincí s ryzostí 0,9. V ČR ho lze nakoupit (nebo prodat) například ve 20 specializovaných prodejnách.

Jak koupit zlato na burze?
Další možností, jak se svézt s růstem cen zlata je koupit finanční kontrakt, jehož hodnota je odvozená od ceny zlata. Tyto takzvané futures zajistí obchodníci s cennými papíry nebo specializovaní obchodníci s komoditami. Variantou je i pořízení akcií firem, které zlato těží.

 

Zlato, jehož cena na trzích v současné době každý den zdolá nový rekord, pobláznilo české investory i domácnosti. Poslední hranice, kam vystoupalo ve čtvrtek je 1358 dolarů za toyskou unci. Zájem o žlutý kov totiž v tuzemsku rapidně roste. Dělají se na něj dokonce i pořadníky.

"Jen za tento rok vystoupila poptávka po zlatě v Česku o desítky procent," potvrzuje Štěpán Pírko, specialista na trhy s komoditami ze společnosti Colosseum, obchodníka s cennými papíry. Lidé kupují nejen zlaté cihly a mince, ale investují i do finančních kontraktů, které na ceně zlata závisejí, nebo do akcií firem, jež zlato těží.

Zájem je tak vysoký, že jde na vrub jiných investic a zlato je v tuto chvíli nejžádanější komoditou na českém trhu.

Investorský magnet: zlato

Část velkých i menších investorů přesunuje do cenného kovu kapitál vložený v akciích nebo v nemovitostech. A poptávku, která kopíruje celosvětový trend (poptávka po zlatě stoupla ve druhém čtvrtletí roku 2010 o 36 procent), ženou vzhůru nejen tradiční "zlatí" investoři, ale čím dál více i drobní střadatelé.

"Do zlata vstupuje široké investiční publikum, to dříve nebylo," potvrzuje Pírko. "Běžně se stává, že i mladé rodiny vyměňují své úspory za investiční zlato," potvrzuje Michal Mikulenka, analytik trhu se zlatem.

ON-LINE ROZHOVOR: Zlato: Koupit? Nekoupit?
Ptejte se experta na obchod s drahými kovy - ZDE

Nejvyšší podíl na trhu s tradiční komoditou - fyzickým zlatem - v České republice, jehož roční hodnota se odhaduje na dvě miliardy korun, činí investiční zlato. Jedná se většinou o slitky (cihličky či plátky) nebo mince s předepsanou vysokou ryzostí. Přísné standardy umožňují rychlé a snadné obchodování. Specializovaný obchod, který zlato prodává od vás cihly totiž většinou zase odkoupí.

"Drobní investoři jeví největší zájem o mince váhy jedné troyské unce, které mají výbornou likviditu," uvádí Mikulenka. Atraktivitu investičního zlata zvyšuje i fakt, že je od vstupu České republiky do Evropské unie osvobozeno od DPH.

Raketový růst poptávky

V nejexponovanějších měsících roku 2010 (duben, květen) vylétla poptávka po tomto druhu zlata tak rychle a tak překvapivě, že čeští obchodníci ji nebyli schopni pokrýt, a zájemci tudíž byli nuceni se zapisovat do pořadníků.

"Zlato nelze dodávat z týdne na týden, zásoby nejsou nevyčerpatelné," vysvětluje Pavel Trtík, spolumajitel firmy Zlaté Mince - Numismatika, která patří k největším obchodníkům se zlatem v České republice. Rafinerie zlata (v Evropě se jich zdaleka nejvíce nachází ve Švýcarsku, v České republice není ani jediná), které taví kov z granulátů do slitků, nebyly kapacitně schopny reagovat. "Není se co divit. Zlato je prostě konzervativní investice, i v nejistých dobách je důvěryhodný přístav, nakupují ho teď všichni," doplňuje Trtík.

Zlato v ruce: Mít či nemít?

Zatímco obchodníci s fyzicky alokovaným zlatem prosazují konzervativní přístup ke zlatu jako investici podobně jako Trtík: "Pokud chci zlato, chci ho mít v ruce", zástupce obchodníků se zlatem na burzách Pírko vidí situaci odlišně: "Čas, kdy je třeba překlopit cenné papíry spjaté se zlatem do zlata fyzického, ještě nezačal." Podle Pírka trh se zlatem stojí před dlouhou růstovou fází ceny této komodity.

"Zatímco v první fázi, ohraničené zhruba lety 1999-2005, cena rostla mírně, druhou fázi, zhruba do roku 2008, si uvědomil širší kruh profesionálů a cena rostla o deset procent ročně, stojíme v tuto chvíli ve třetí fázi, kterou můžeme označit za fázi investiční euforie, kdy se do nákupu zlata vloží širší publikum a jeho cena se za velmi krátkou dobu výrazně zhodnotí," vypočítává.

Na rostoucí ceně zlata v následujících měsících se shoduje drtivá většina analytiků. Hlavním důvodem je panující nejistota z vývoje globální ekonomiky, která nutí centrální banky a další velké investory ke zvyšování zlatých zásob. Přihlédnout je třeba i ke stále nákladnější těžbě zlata, dolovat se musí z větších hloubek, jelikož řada tradičních nalezišť už byla vyčerpána.

Cena ze současných 1358 dolarů za troyskou unci by mohla podle odhadů komoditního analytika Deutsche Bank v Londýně Dana Brebnera v příštím roce atakovat hranici 1550 dolarů za unci. A předpovědi jdou ještě dál. "Myslím, že není nijak odvážné tvrzení, že se zlato v příštím roce vyšplhá na hodnotu 2500 dolarů za unci," prognózuje Trtík.