Španělský Senát odmítl prohlásit býčí zápasy za kulturní dědictví a nevyhověl tak návrhu předloženému konzervativní Lidovou stranou (PP). Příznivci koridy tak utrpěli další porážku jen dva měsíce poté, co v Katalánsku regionální parlament odhlasoval zákaz býčích zápasů ve svém regionu.

Status kulturního dědictví býčím zápasům odmítlo přiznat 129 zákonodárců, pro hlasovalo 117 členů Senátu.

Zástupce vládní Španělské dělnické socialistické strany (PSOE) Roberto Lertxundi podle DPA uvedl, že se Senát necítil k takovému kroku oprávněn. Podle jeho názoru by tak mohly učinit na svém území pouze jednotlivé oblasti. Lertxundi navíc návrh PP označil za oportunistický.

Senátor za PP Pío García Escudero naproti tomu zdůraznil, že býčí zápasy patří k historii, umění i tradici Španělska. Velcí literáti jako například Miguel Hernández nebo Federico García Lorca či umělci jako Pablo Picasso byli fanoušky býčích zápasů a nezřídka se jimi ve svých dílech také inspirovali.

Některé španělské regiony projevují snahu zanést koridu na svůj seznam kulturního dědictví, aby ji ochránily. Tyto tendence vzrostly poté, co katalánský regionální parlament na konci července odhlasoval zákaz býčích zápasů na území svého regionu. Zákaz vstoupí v platnost od začátku roku 2012. Katalánsko se tak jako druhý španělský region zařadilo po bok Kanárských ostrovů, kde jsou býčí zápasy rovněž zakázány.


Ochránci zvířat přijali zákaz koridy s nadšením. Milovníci tradic jej naopak odsoudili.

Mezi stoupence koridy se počítá i španělský král Juan Carlos a jeho dcera Elena, oba lze často vídat na významnějších koridách.

Býčí zápasy však nejsou ve Španělsku již tak oblíbené jako kdysi. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že 70 procent Španělů se o ně nezajímá.