Mapa: Kudy by měla vést R52 k hranicím

Vláda ve středu změnila usnesení kabinetu premiéra Mirka Topolánka z roku 2008 a upustila od záměru vybudovat dálniční spojení do Rakouska kolem Břeclavi. Místo čtyřpruhové rychlostní silnice R55 se postaví kolem Břeclavi pouze obchvat první třídy o dvou pruzích. Vyplývá to z informací ministerstva dopravy a webových stránek vlády.

Změnu si vyžádal především Jihomoravský kraj, který rychlostní silnici kolem Břeclavi nechce. Zastupitelstvo kraje odmítlo rozhodnutí Topolánkovy vlády už koncem loňského roku, mimo jiné upozornilo na to, že "čtyřpruh" není v územním plánu města. Ministerstvo dopravy odhaduje nyní cenu dvoupruhového obchvatu na 1,6 miliardy korun.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek rozhodnutí vlády uvítal. "Původní alternativní záměr vynutila tehdy koaliční Strana zelených přes odpor Jihomoravského kraje i města Břeclavi, dokonce proti územnímu plánu města. Krajské zastupitelstvo nikdy nesouhlasilo s takovým řešením, jsem osobně rád, že zdravý rozum zvítězil," uvedl dnes Hašek v prohlášení.

Rychlostní silnice R55 se zřejmě nedočká realizace ani v dalších úsecích. Nyní je hotová pouze malá část u Otrokovic, stát však v její původně plánované dostavbě směrem k Břeclavi nebude pokračovat. "Pan ministr (dopravy Vít Bárta) tomuto záměru není nakloněn," řekl ČTK mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Podle Haška se nyní otevírá možnost pro dovedení rychlostní silnice R52 na rakouské hranice u Mikulova. "Je to další krok k realizaci desítky let odkládaného projektu dálničního spojení Brna a Vídně, jižní Moravy a Dolního Rakouska," uvedl Hašek. Na české straně zbývá dokončit úsek z Pohořelic k hranici, náklady odhaduje MD na deset miliard korun.

Pokud by vláda nepřišla se změnou, počítal by stát hned se dvěma dálničními komunikacemi do Rakouska: s R55 přes Břeclav a R52 přes Mikulov.

Mikulovská trasa je trnem v oku občanským sdružením a starostům obcí na Mikulovsku. Podle nich je výhodnější z ekonomického, ekologického i stavebního hlediska využití stávající dálnice D2 a její napojení na rakouskou silnici u Břeclavi.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru