Také v Česku existuje případ, kdy soud stanovil částku, jejíž splácení by trvalo nepředstavitelně dlouho. Bývalý obchodník s cennými papíry, sedmatřicetiletý Bohumil Stádník, má splatit více než miliardovou škodu, kterou způsobil před deseti lety bance ČSOB.

V září roku 2000 čechoamerický makléř Jeff Czernek a jeho asistent Bohumil Stádník spekulovali na pokles amerických státních dluhopisů. Kdyby tehdy klesl trh o procento, vydělali by bance procento ze tří miliard dolarů.

Kurz dluhopisů však začal stoupat a ztráta z obchodu rychle překročila povolenou hranici pěti milionů korun. Makléři však věřili, že se situace otočí a spekulovali dál.

Propast ztrát zarazili až Němci

Jízdu po hazardní skluzavce zastavil až telefonát kolegů z německé DG Bank, kteří se divili narůstající výši půjček, jež u nich ČSOB měla. To už činila ztráta banky 1,5 miliardy korun. Než poškozený bankovní ústav nakoupil potřebné cenné papíry k uhrazení dluhů, ztráta dosáhla 2,4 miliardy korun.

I když se banka snažila problém neventilovat na veřejnosti, Czernek se Stádníkem nakonec skončili u soudu, který je poslal na dva a půl roku do vězení. Soudkyni Hanu Hubáčkovou z pražského městského soudu neobměkčilo ani tvrzení jejich advokátů, že pokud mají makléři bance vydělávat, musejí mít i možnost prodělávat.

Soud však vyhověl Czernekově žádosti o podmíněné propuštění - ve vazbě strávil více než polovinu vyměřeného trestu. Stádník se zhruba rok vyhýbal nástupu trestu. Když neuspěl se žádostí o odklad ze zdravotních důvodů, nepřebíral poštu. Čile přitom komunikoval s médii, a dokonce vystoupil v televizi. Až v létě roku 2005 ho policie dostala za mříže.

"V této profesi jsou vždy nervy a adrenalin. Vzniká skoro určitá závislost na adrenalinu podobně jako u gamblingu. V našem případě jsme věřili až do konce, že vyděláme," řekl v roce 2005 Stádník deníku MF Dnes.

Součástí jeho trestu bylo i splácení dlužné částky ČSOB. Už tehdy však byli oslovení právníci skeptičtí k možnosti, že makléř bude částku pravidelně splácet. ČSOB tedy raději navrhla poslat Stádníka do konkurzu, který soud prohlásil v létě roku 2005.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru