Akcie na Wall Street v úterý rostly a dostaly se blízko nejvyšší hodnoty za pět měsíců. Trhy podpořila naděje, že centrální banky po celém světě přistoupí k dalším opatřením na podporu stagnující globální ekonomiky.

V závěru obchodování index Dow Jones stoupl o 1,8 procenta (193,45 bodu) na 10.944,72 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 2,09 procenta (23,72 bodu) na 1160,75 bodu. Index technologického trhu Nasdaq posílil o 2,36 procenta (55,31 bodu) na 2399,83 bodu.

Japonská centrální banka v úterý nečekaně snížila svou klíčovou úrokovou sazbu na rozpětí od nula do 0,1 procenta a oznámila, že nalije do ekonomiky další peníze prostřednictvím nákupu cenných papírů. Rozhodnutí přišlo v době, kdy trhy začínají stále více věřit, že centrální banka USA (Fed) podpoří největší ekonomiku světa podobným způsobem.

Nejvíce se na růstu trhu podílelo posílení firem napojených na suroviny a těžbu. Akcie těžařské společnosti Freeport-McMoRan Copper & Gold posílily o 4,6 procenta. Dařilo se i průmyslovým společnostem, akcie Boeingu vzrostly o 3,4 procenta a Caterpillaru o 2,8 procenta.


Americký dolar však oslabil a k euru klesl nejníže za osm měsíců. Důvodem bylo rozhodnutí Bank of Japan, které zvýšilo zájem o rizikovější investice, jako akcie a měny zemí s vyššími úrokovými sazbami.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru