Nájmy se mohou zvýšit i trojnásobně

Měsíční nájemné v bytě o rozloze 60 m2 před regulací a po ní. Částky před lomítkem ukazují současný stav, za lomítkem je dnešní nejvyšší tržní nájem v dané oblasti.

Ústí a Ostrava jsou první velká města, kde se činže zcela uvolní už příští rok. V Praze a Brně, kde se čeká největší skok, regulace skončí až v lednu 2013.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský uvedl, že nájemné od ledna určitě skokově nezdraží. Podle něj jsou obavy z takového vývoje zbytečné.

"S nově stanoveným nájemným musí nájemník souhlasit. Majitel nemůže jednat jednostranně. Pokud se neshodnou bude rozhodovat soud, který rozhodne podle výše místně obvyklé," prohlásil Jankovský.

Rozmezí, o kolik budou moci majitelé bytů zvýšit od ledna svoje ceny nájemného, určí cenová mapa, kterou ministerstvo vydá na přelomu ledna a února 2011, dodal ministr.

Podle Jankovského budou soudy rozhodovat tyto spory na základě této cenové mapy. "Pokud majitel domu z cenové mapy uvidí, že obvyklé nájemné v místě je 4000 až 6000 korun, potom nedá nájemné 15.000, protože je velký předpoklad, že by u soudu neuspěl," uvedl ministr. Pokud tedy majitel stanoví vyšší nájemné, tak prohraje. "Extrémní zvýšení nájemného se nevyplatí," dodal Jankovský.

Regulace nájmů skončí v Česku téměř všude letos. Prvními velkými městy, kde se činže zcela uvolní jsou Ústí nad Labem a Ostrava. Výjimku má většina krajských měst a velká města Středočeského kraje, kde skončí deregulace v roce 2012.

Poslední instance soud

Podle platných zákonů bude možné po ukončení regulace výši nájemného určit jen dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem. Občanský zákoník neřeší případ, kdy se obě strany nedohodnou.

Tento nedostatek chce ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) odstranit právě určením cenových rozmezí na základě cenové mapy. Ta by měla být součástí návrhu dílčí novely zákoníku. Soudy se budou při rozhodování o nájemném obvyklém v daném místě a čase opírat o znalecké posudky.

Důkazy pro zjištění činže budou moci předkládat i obě strany sporu. "Soud stanoví změnu nájemného ke dni podání návrhu, to znamená, že bude nutné zaplatit rozdíl i zpětně," uvedlo MMR v tiskových materiálech.

V oblasti bydlení připravuje MMR další právní změny. Upravit se podle mají normy o vlastnictví bytů, uvedl nedávno náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous. Změna má zjednodušit například rozhodování společenství vlastníků bytů.

"Víme, když má dnes společenství 100 majitelů, tak je problém, aby se sešlo a odsouhlasilo například opravu střechy, což může snížit hodnotu jejich majetku," uvedl náměstek.