Řecká vláda chce příští rok snížit rozpočtový deficit na sedm procent hrubého domácího produktu (HDP) z letošních očekávaných 7,8 procenta. Sdělil to v pondělí po zasedání kabinetu náměstek ministra financí Filippos Sachinidis. Byl by to výraznější pokles, než jaký v rámci jarní dohody o finanční pomoci požaduje Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF).

Vláda předpokládá, že řecká ekonomika zůstane v recesi i příští rok a pokles zažije už třetí rok po sobě. HDP má podle jejího odhadu klesnout o 2,6 procenta po letošním předpokládaném propadu o čtyři procenta.

Socialistická vláda, která kvůli dluhové krizi musela letos nastoupit cestu drastických úspor, plánuje pro příští rok posílit zvýšením daní rozpočtové příjmy o 8,2 procenta po letošním růstu o deset procent. Výdaje by však po letošní snížení o 7,6 procenta měly naopak o 1,5 procenta stoupnout v důsledku zvýšených plateb úroků z veřejného dluhu.

Za loňský rok vykázalo Řecko rozpočtový deficit skoro 14 procent HDP. EU a MMF si za svou finanční pomoc v celkové výši 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč) vymínily snížit deficit veřejných financí letos na 8,1 procenta a příští rok na 7,6 procenta.

Vláda pro příští rok plánuje další škrty veřejných výdajů, snižování deficitu se však nyní bude opírat o zvýšení daní, zejména ze spotřeby. Snížení platů a důchodů státních zaměstnanců přivádělo během letošního roku do ulic tisíce demonstrantů.

Řecko plánuje v příštím roce vybrat jednu miliardu eur s pomocí zvláštní krizové daně pro firmy. V dřívější verzi rozpočtu zaslané mailem agentuře Bloomberg přitom úvadělo 600 milionů eur.

Jen za obsluhu dluhu zaplatí Řecko v příštím roce 6.8 procent HDP, v porovnání s 5.6 procenty letos. Země na úrocích v roce 2011 zaplatí 15.8 miliard eur. V letošním roce to bylo 13.2 miliard.

Řecký ministr financí George Papaconstantinou řekl v Athénách novinářům, že návrh rozpočtu 2011 je "velkým krokem k solidnímu růstu". Řecko podle něj opět získává důvěru trhů.