V čem může pomoci nový superpočítač

Při kontrole nepřiměřených majetků
Exministr životního prostředí za KDU-ČSL Libor Ambrozek nedokáže věrohodně vysvětlit původ svého majetku. Tvrdí, že jeho vila v Kyjově stála deset milionů korun, HN ovšem sesbíraly indicie, že mohla přijít až na dvojnásobek.

Při odhalování podvodů s DPH
Podvodníci dovážejí benzín z Německa nebo Rakouska. Sice podají přiznání k dani, ale bernímu úřadu tvrdí, že nemají na zaplacení, protože jsou insolventní. Česká policie také vyšetřuje podvody s emisními povolenkami. Jak HN nedávno zmapovaly, celkový únik jen u tří velkých kauz dosahuje miliardy korun. Daňový kolotoč se v Česku roztáčí i s barevnými kovy a šrotem.

Berní úředníci nasadí do boje s daňovými úniky systém, který používají tajné služby. Ministerstvo financí nakoupí "Analyticko-vyhledávací, monitorovací a rešeršní systém" od britské společnosti i2.

"Stane se jedním z pilířů e-auditních metod a jedním z hlavních nástrojů při správě daní, detekci a analýze daňových úniků," stojí v ministerské zprávě, kterou mají HN k dispozici. Vláda Petra Nečase o nákupu počítačové aplikace rozhodla na začátku září.

Atak na kolotočáře

Software, který bude stát 8,4 milionu korun, využívají světové i české tajné služby a elitní policejní jednotky.

"Porovná informace z obchodního rejstříku, katastru nemovitostí, registru vlastníků aut, ale i články v médiích," poodhaluje Jan Knížek, vrchní ředitel Ústředního finančního a daňového ředitelství. Veřejné databáze nadto propojí s databázemi policie a celní správy. Vedle majetkového zázemí konkrétních osob dohledá berní úřad snáze i personální vazby prověřovaných.

"Prioritně ten systém kupujeme kvůli masivním daňovým únikům, například při obchodu s pohonnými hmotami," říká Knížek. Jde o takzvané kolotočové podvody, při nichž mizí stamiliony za DPH. "Kolotočáři" okrádají státní kasu nejen při obchodu s naftou, ale i při byznysu s emisními povolenkami.

Pro představu: podvodníci v jedné zemi nakoupí emisní povolení, ale nezaplatí DPH, jak to přikazují pravidla. Povolenky dál prodávají i s přidanou daní. Spekulanti operaci zamlží tím, že "emise" kupuje řetězec firem, který nakonec zakryje původ povolenek. Když se po nedoplatku začnou pídit berní úřady, zjistí, že prodávající společnost byla jen prázdnou skořápkou reprezentovanou bílým koněm.

Právě v takových případech se daňovému úřadu vyplatí znát personální vazby, které mají bílí koně a jejich koučové. Jen podvody s pohonnými hmotami přitom odhaduje daňové ředitelství na pět až osm miliard ročně. A celkově loni označili berní úředníci za naprosto nedobytné daňové nedoplatky v hodnotě 49,6 miliardy korun, což je přesně polovina všech nedoplatků na daních.

JFK

Výsledek práce systému
může vypadat i jako diagram
vraždy Johna F. Kennedyho,
který ve svých
promomateriálech
ukazuje společnost i2.
KLIKNĚTE NA OBRÁZEK

"Jakmile jednou ten systém budeme mít, určitě jej využijeme i jinak," odpovídá Knížek diplomaticky na otázku, zda berní úředníci konečně prověří i podezřele nabytý majetek politiků a podnikatelů.

Totiž: HN v minulých týdnech zdokumentovaly, že například bohatství exministra Libora Ambrozka či exposlance Daniela Rovana neodpovídá jejich oficiálně přiznávaným příjmům a zasloužilo by si tedy důkladnou daňovou kontrolu.

Nákup analytického systému navíc přichází v době, kdy Finančně analytický útvar ministerstva financí ohlásil, že by rád spustil kontroly zbohatlíků a podnikatelů šedé zóny. Jestli i ministerským analytikům systém pomůže, zatím není jisté.

"Bylo nám předběžně nabídnuto, zda bychom měli o využití toho systému zájem. Zatím ještě přesně nevíme, co ten systém bude umět či kolik na něj bude licencí," poznamenal šéf ministerských analytiků Milan Cícer.

Zúžený prostor

Vylepšený počítačový systém je však pouze pomocným nástrojem. Ministerstvo financí věří, že daňové úniky omezí především novela zákona o DPH, která má začít platit od začátku příštího roku. Podle nové normy se za zaplacení daně stává odpovědná kupující firma, která DPH přizná a současně si účtuje i odpočet.

O manévrovací prostor přijdou především spekulanti s emisními povolenkami či obchodníci se šrotem a odpadem. Ministerstvo chtělo takové opatření zavést i u benzinu nebo nafty. Musí ovšem nejprve zažádat o výjimku z pravidel EU.