Švédská společnost IKEA, největší maloobchod s nábytkem na světě, se odhodlala prolomit své dlouholeté mlčení. Po 67 letech od svého vzniku poprvé zveřejnila i čistý zisk.

Za fiskální rok 2009, který skončil v srpnu, dosáhl čistý zisk podle firmy 2,5 miliardy eur (přes 61 miliard korun). To bylo o 11,3 procenta více než v předchozím roce.

Ve stejném období rostly i tržby, které společnost zveřejňuje pravidelně. Zvýšily se o 7,7 procenta na 23,1 miliardy eur (přes 536 miliard korun). "Je pravda, že zcela spokojeni nejsme nikdy. Byl to ale mnohem lepší výsledek, než jsme předpokládali," uvedl pro švédský ekonomický deník Dagens Industri Mikael Ohlsson, generální ředitel společnosti.

Zdůraznil, že IKEA zveřejnila zisk, protože se zaměstnanci i dodavatelé dožadovali více informací o společnosti.

Britský ekonomický list Financial Times ovšem upozornil, že za zveřejněním zisku společnosti může stát i kniha "Pravda o IKEA", jejímž autorem je Johan Stenebo, bývalý top manažer společnosti.

Stenebo se coby důvěrník Ingvara Kamprada, jehož rodina společnost vlastní, dostal k řadě interních informací. Ve své knize uvedl, že je uvnitř společnosti nastrčena celá síť špehů a švédský management obvinil z pohrdání cizinci.

IKEA všechna obvinění popřela a následně zveřejnila informace, které by měly celou společnost učinit průhlednější.

V současné době se chce řetězec, jenž má 280 obchodů v 26 zemích včetně České republiky, soustředit na expanzi v Rusku, Číně a Indii.

Nové obchody v souladu s expanzivní strategií plánuje v Jižní Koreji, Chorvatsku a Srbsku.

V České republice provozuje IKEA čtyři obchodní domy s nábytkem a bytovými doplňky. V hospodářském roce 2009 zvýšila podle agentury ČTK čistý zisk oproti minulému roku o 3,3 procenta na 666,8 milionu korun.

Celkové tržby IKEA ČR, včetně restaurací a prodeje potravin, vzrostly v tomto období o 7 procent na 7,28 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru