Aby neztratily své klienty, začínají tuzemské stavební spořitelny přicházet s novými nabídkami na vyšší zhodnocení vkladů. Wüstenrot zvýšila úročení vkladů ze dvou na 2,5 procenta ročně, Modrá pyramida slibuje klientům bonus na vklad, který složí během čtyř měsíců od založení smlouvy. Zbylé tři spořitelny oznámí své nabídky v příštích týdnech.

Je to po pěti letech poprvé, co se takové nabídky na vyšší úroky objevují. Spořitelny se totiž bojí, že mnoho jejich klientů kvůli snížení státní podpory peníze vyzvednou a nebudou mít z čeho půjčovat. Ve stavebních spořitelnách je kolem 415 miliard korun, z toho přes 300 miliard na starých smlouvách, které lidé můžou kdykoliv ukončit.

Spořitelny mají přitom na zlepšení nabídek velký prostor. Podle analytiků si kromě vyšších úroků mohou dovolit zrušit i vysoké vstupní poplatky, které většinou činí procento z cílové částky či snížit poplatky za vedení účtu. Návratnost kapitálu v těchto specializovaných bankách je totiž mimořádně vysoká.

Nejefektivnější Stavební spořitelna ČS měla vloni návratnost kapitálu 40,21 procent - akcionářům by se tak jejich investice vrátila za dva půl roku. U většiny ostatních spořitelen se pohybuje kolem 30 procent. U klasických bank přitom bývá pod 20 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru