Veřejnoprávní rozhlas a televize v Maďarsku odmítly protiromské spoty Jobbiku odvysílat. Obrátily se na volební komisi i na nejvyšší soud a očekávaly podporu. Čtvrteční verdikt ale zněl: Klipy vysílat musíte.

Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí uvedl, že média musí během předvolební kampaně přistupovat ke všem politickým stranám stejně. Rovněž upozornil, že sdělovací prostředky v takovém případě nejsou odpovědné za obsah spotů.

Média spot Jobbiku označila jako urážlivý a nevyhovující pravidlům pro vysílání.

V klipu se mladá žena obává vyjít na ulici. "Mohou cikánští kriminálníci dělat, co chtějí?" prohlásí, když se kolem plíží postava v kapuci.

Třicetivteřinové video rovněž upozorňuje na zkorumpované politiky, banky a nadnárodní společnosti, které "parazitují na krvi země". Zmíněné parazitování je na videu zobrazeno v podobě všudypřítomných komárů.

Romská komunita je v Maďarsku nejpočetnější národnostní menšinou - tvoří pět až sedm procent z deseti milionů obyvatel. S rostoucí nezaměstnaností a ekonomickými problémy v zemi se stále častěji stávají cílem štvavých útoků extremistů.

A právě romskou problematiku pravidelně využívá hnutí Jobbik. V roce 2007 založil polovojenskou Maďarskou gardu, jejímž hlavním cílem je změna politického režimu v zemi a sebeobrana Maďarů před údajnými útoky z okolních států, tedy Slovenska, Rumunska či Srbska, v nichž žijí početné maďarské menšiny.

Extremistická strana v dubnu dosáhla historického úspěchu - se ziskem 16,7 procenta hlasů se dostala do maďarského parlamentu. A již loni získala tři mandáty v Evropském parlamentu.

Voliči na nezaměstnaném severovýchodě

Jobbik úspěšně oslovuje voliče zejména v chudých částech Maďarska, zejména pak na severovýchodě země, kde je nezaměstnanost i dvojnásobná oproti jedenáctiprocentnímu státnímu průměru.

Během současné kampaně hnutí například navrhlo, aby Romové z východního města Miskolc (Miškovec) obvinění z trestné činnosti byli přesídleni na střežené území a pak by se na ně od 22:00 vztahoval zákaz vycházení. Romské děti by podle představ Jobbiku měly být poslány do internátních škol, aby se zajistila jejich výuka.

Romové se v Maďarsku i v minulosti stali terčem nenávistných nálad. V letech 2008 až 2009 bylo při protiromských útocích zabito zabito šest Romů včetně pětiletého dítěte. Soud s několika podezřelými by měl brzy začít.