Americký ministr vnitra Ken Salazar ve čtvrtek představil nová a přísnější pravidla pro těžbu ropy a plynu u pobřeží. Jde o reakci na havárii vrtu společnosti BP a následnou ekologickou katastrofu v Mexickém zálivu. Těžařské firmy se nicméně nedozvěděly, kdy se jimi budou moci řídit. Stále totiž platí zákaz těžby, který americké úřady vydaly po havárii. Salazar neuvedl, kdy a za jakých podmínek moratorium skončí.

"Zrušíme je, až uznáme za vhodné a až budeme připravení, a ne na základě politického tlaku od kohokoliv," řekl Salazar. Zákaz vyhlášený na konci dubna by měl podle původních plánů skončit 30. listopadu. Úřady ale podle deníku The New York Times (NYT) v minulosti signalizovaly, že jej zruší dříve. Moratorium je předmětem soudních sporů. Louisianská senátorka Mary Landrieuová kvůli němu také brání nominaci nového prezidentova poradce pro rozpočet Jacka Lewa.

Ani v případě zrušení zákazu ale podle NYT těžba jen tak nezačne. Odbor ministerstva vnitra pro energii z oceánů, regulaci a dohled, který nyní na těžbu dohlíží, pak zřejmě bude dlouhé týdny, či dokonce měsíce vydávat povolení těžařům. Firmy budou muset prokázat, že mají nové plány pro likvidaci případných havárií a certifikáty pro klíčové zařízení, jako jsou například pojistky před náhlým výtryskem suroviny. Právě toto zařízení selhalo u vrtu společnosti BP.

Nová pravidla, jež ve čtvrtek oznámil Salazar, se mimo jiné týkají právě těchto pojistek. Upravují ale i bezpečnostní předpisy či podobu vrtů, reakci v případě neštěstí a školení dělníků pracujících na těžebních plošinách. Zástupci těžařských firem již uvedli, že se pravidlům podřídí nehledě na náklady a čas, který si zavádění těchto pravidel vyžádá. Znepokojuje je ale doba, než získají nový povolení. Musejí totiž například poslat na dočasnou dovolenou dělníky.

Havárie na vrtu společnosti BP v Mexickém zálivu se stala 20. dubna. Ropa začala do moře unikat po explozi plošiny, při které zahynulo 11 zaměstnanců firmy. Únik se technikům podařilo zastavit 15. července, kdy BP poškozený vrt Macondo přikryla provizorním poklopem. Definitivně byl vrt uzavřen v polovině září. Celkem se odhaduje, že do moře uniklo kolem 4,4 milionu barelů ropy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru