Mezinárodní ratingová agentura Moody´s dnes snížila úvěrový rating Španělska o jeden stupeň na Aa1 z nejvyšší možné úrovně Aaa. Zdůvodnila to slabými vyhlídkami ekonomického růstu země, které ztíží budoucí snižování rozpočtových deficitů. Moody´s přikročila ke zhoršení úvěrové známky čtvrté největší ekonomiky eurozóny po vypuknutí dluhové krize zemí eura jako poslední ze tří světových agentur.

Nové hodnocení spolehlivosti španělských státních dluhopisů má stabilní výhled, což znamená, že Moody´s zatím s dalším zhoršením nepočítá. Agentura již v červnu oznámila, že španělský rating sleduje a že jej zřejmě sníží.

Moody´s očekává, že španělská ekonomika v příštích letech poroste v průměru jen o jedno procento ročně. Čeká sice, že země letos a příští rok splní cíle ve snižování rozpočtového deficitu, poté však bude zlepšování veřejných financí vyžadovat další reformy.

Moody´s konstatuje, že španělská ekonomika je nyní příliš závislá na stavebnictví, které po krachu stavebního trhu zažívá těžký propad. Odklon ekonomiky od tohoto sektoru bude podle agentury trvat několik let. To, že se rating snížil jen o jeden stupeň, ovlivnil příslib vlády ke snižování deficitu veřejných financí, uvedla agentura. Moody´s v červnu naznačovala snížení až o dva stupně.

Konkurenční agentura Fitch Ratings udržovala svůj rating Španělska na nejvyšším stupni AAA do konce května, kdy jej snížila na AA-plus. Už v dubnu ke snížení španělského ratingu přikročila agentura Standard & Poor's, jejíž krok tehdy zvýšil nervozitu na finančních trzích a prohloubil jarní dluhovou krizi eurozóny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru