Ten obchod se tehdy málem neuskutečnil. A přesto se příběh o tom, jak na vrcholu finanční krize v říjnu 2008 vyfoukla americká banka Wells Fargo kolabující finanční ústav Wachovia svému konkurentovi Citigroup, začne možná považovat za jeden z nejmazanějších tahů všech dob.

Pro Wells Fargo to byl životní obchod. Mohl by ji povýšit ze čtvrté největší retailové banky na druhou. Díky akvizici se ztrojnásobily vklady a zdvojnásobila síť poboček. Zároveň šlo však o rizikový obchod, který sázel na americkou ekonomiku. Ta nyní zažívá masivní pokles spotřebitelských úvěrů, nízké úrokové sazby a přicházejí nová regulační pravidla pro banky.

Wells Fargo se dostala na tenký led i tím, že se velmi těžko odhadovalo, kam se ve finanční krizi propadnou ztráty z hypoték.

Právě na hypotečních úvěrech vykázala ve 2. čtvrtletí 2008 Wachovia ztrátu 9 miliard dolarů (přes 162 miliard Kč). Dostala se na pokraj kolapsu v době, kdy se americká vláda po pádu banky Lehman Brothers zoufale snažila předejít dalšímu bankovnímu krachu.

Citigroup nabídla, že koupí Wachovii za 2,16 miliardy dolarů a převezme dluh ve výši 53 miliard. Nabídka měla ale háček.

Citigroup souhlasila s převzetím 42 miliard špatných hypoték, na zbytek z 312miliardové částky chtěla vládní záruku. Toho využilo vedení Wells Fargo, které v době, kdy Citigroup projednávala poslední detaily akvizice, přišla s nabídkou na koupi za 15 miliard, převzetím všech dluhů. Žádnou vládní pomoc nepožadovalo.

Aby se obchod Wells Fargu vyplatil, bude muset prodat víc účtů a hypotečních i makléřských produktů a služeb. Firma sází na taktiku "cross-selling", tedy prodej dalších produktů současným zákazníkům. Doufá, že díky tomu zvýší příjmy o 10 % ročně. Zatím ale čistý příjem meziročně klesl za prvních šest měsíců roku o 10 % na 5,6 miliardy. Ale Wells Fargo není jediná banka, která čelí problému klesajících příjmů z úvěrů a vkladů. A analytici začínají opatrně mluvit v optimistickém tónu. "Zdá se, že akvizice odstartovala dobře, ale na rozsudek je ještě brzy," říká analytik Barclays Capital Jason Goldberg.

Podle Patricie Callahanové, která řídí začlenění Wachovie, bude trvat ještě rok a půl, než všechny pobočky a účty budou převedeny. Dodává, že Wells Fargo dosahuje díky akvizici úspory nákladů ve výši 5 miliard dolarů.

Zatím se obavy, že se Wachovie promění v černou díru, zdají neopodstatněné. Když v prosinci 2008 došlo k obchodu, Wells Fargo odepsala hypoteční úvěry za 40 miliard dolarů. Tyto půjčky zatím způsobily ztráty ve výši 20 miliard, což je méně, než se odhadovalo.

Wells Fargo se nyní musí vypořádat s podmínkami, se kterými přišly státní hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac. Požadují, aby banky zpětně odkoupily půjčky, které nesplňují pravidla pro poskytnutí úvěru. Společnost na to vyčlenila 1,4 miliardy dolarů, ale analytici se obávají, že konečný účet za splnění těchto nároků bude vyšší.

Podle finančního ředitele Wells Fargo Howarda Atkinse je banka vystavena menšímu tlaku než její konkurenti, protože má přísnější pravidla pro poskytování úvěrů. Například ztrátovost na hypotékách dosahuje u Wells Fargo 8 procent, zatímco průměr v odvětví činí 11 %. Navíc mnoho špatných úvěrů z Wachovie nebylo prodáno, takže není nutné je zpětně odkupovat.

Někteří pozorovatelé ale dosud o úspěchu akvizice nejsou přesvědčeni. Finanční poradce Christopher Whalen se obává, že Wachovia zavleče Wells Fargo na americké východní trhy, kde je nákladné získat nové klienty.

Jen čas ukáže, jestli se akvizice vyplatila. Ať tak, nebo tak, Wells Fargo má nakročeno vyjít z krize jako jeden z vítězů.

FT

Redakčně kráceno

další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft



SRAZILA JI KRIZE
Banka Wachovia doplatila na ztráty z hypoték. V říjnu 2008 ji před krachem zachránila Wells Fargo.
FOTO: BLOOMBERG