Irsko pomůže Anglo Irish Bank kapitálovou investicí ve výši 5 miliard dolarů z peněz daňových poplatníků. Plán řešení problémů nuceně znárodněné banky, jejíž situace vyvolává obavy investorů o zdraví celého irského finančního sektoru, představí vláda ve čtvrtek. Informuje o tom středeční vydání Financial Times.

Vláda již začátkem září  naznačila, jak bude v případě Anglo Irish Bank, o jejímž znárodnění rozhodla v lednu 2009, dále postupovat. Irské ministerstvo financí hodlá banku rozdělit na dvě části a do jedné z nich převést všechny špatné úvěry.

Irsko si nyní půjčuje rekordně draze. Úroky u desetiletých státních dluhopisů v úterý vystoupaly o 25 basických bodů na 6.72 procent. Na podobné úrovni byly řecké dluhopisy v dubnu 2010, pouhý měsíc předtím, než se Athény musely obránit na mezinárodní společenství s žádostí o úvěr.

Výnosy z dluhopisů rostou i navzdory nákupům Evropské centrální banky, která se snaží stabilizovat trhy. Investoři se obávají, že náklady na záchranu bank Anglo Irish a dalších finančních institucí budou vyšší, než se čekalo.

Po kapitálové injekci 5 miliard eur tak celkové náklady na záchranu Anglo Irish Bank dosáhnou 30 miliard eur. Podle odhadů irské vlády přijde záchrana banky na 36 miliard eur (890 miliard korun), což se shoduje s odhady ratingové agentury Standard & Poor’s .

Irský premiér Brian Cowen řekl, že vláda je "připravena udělat vše potřebné" pro obnovení důvěry domácích i zahraničních investorů.

Vláda 8. září naznačila své plány, jak v případě Anglo Irish Bank, o jejímž znárodnění rozhodla začátkem roku 2009, dále postupovat. Irské ministerstvo financí hodlá banku rozdělit na dvě části a do jedné z nich převést všechny špatné úvěry.

„Špatná“ banka se bude postupně zbavovat úvěrů, které Anglo Irish hromadně rozpůjčovala stavebním a realitním podnikatelům. Řada z nich zkrachovala poté, co v roce 2008 v Irsku podobně jako ve Spojených státech skončil těžkým propadem boom realitního trhu.

Irský ministr financí Brian Lenihan zvažoval i úplnou likvidací instituce. Tvrdí, že rozdělení banky bude pro irské daňové poplatníky tím nejméně nákladným. Investory ale hlavně zajímá, kolik to bude vše stát.

Ratingové agentury hrozí Irsku horší známkou

Dalším snížením ratingu Irsku pohrozila v úterý agentura Moody's Investors Service a konkurenční Standard & Poor's právě v souvislosti s nejasnostmi, jaké budou celkové náklady na sanaci Anglo Irish Bank.

Třetí významná agentura Fitch Ratings bezprostředně s žádnou změnou ratingu v případě Irska nepočítá, už ale naznačila, že rating Irska je v ohrožení. Finanční trhy na nejnovější vývoj reagovaly dalším výprodejem dluhopisů irské vlády. Výnosová prémie se u nich proto dostala vůči německým dluhopisům nejvýše za dobu existence eura. Nepomohlo ani ujištění vlády, že Dublin je schopen situaci kolem Anglo Irish uspokojivě vyřešit.

Irsko se snaží přesvědčit investory, aby se nezbavovali jeho dluhopisů a věřili v životaschopnost plánovaných kroků. Země musí především snížit rozpočtový deficit, který je největší ze všech zemí Evropské unie, a potom zklidnit situaci na politické scéně. Fitch nyní hodnotí hlavní devizový rating Irska na stupni AA- se stabilním výhledem. Konečná verze návrhu, jak se vypořádat s bankou Anglo Irish, by měla být předložena tento týden. Irská vláda doufá, že se jí podaří rozptýlit obavy kolem způsobu, jak se vypořádat s dluhy banky.