Brazílie si stěžuje, že svět vstoupil do mezinárodní měnové války, kdy vlády manipulují kurzy svých měn, aby jejich země získaly při exportu konkurenční výhody. Brazilský ministr financí Guido Mantega před tamními průmyslníky řekl, že Brazílie patří k největším obětem, její měna je proti měnám vyspělých zemí silně nadhodnocena, což má negativní dopady na exportéry.

Brazílie dává vinu Spojeným státům, Evropě a Japonsku, tedy všem hlavním hospodářským a finančním centrům vyspělého světa. Brazilská centrální banka je tak nucena připravit si arzenál, aby čelila nežádoucímu přílivu spekulativního kapitálu do země.

Japonsko intervenuje, chce nízký kurz jenu

"Jsme uprostřed mezinárodní měnové války. To nás ohrožuje, protože se tím snižuje naše konkurenční schopnost," řekl Mantega, jehož citovala agentura Reuters. V poslední době na trhu intervenovalo především Tokio, které se bránilo proti růstu své měny na 15letá maxima vůči dolaru. Vysoký kurz jenu podle Tokia ohrožuje oživení tamní ekonomiky.

Americká investiční banka Goldman Sachs uvádí, že brazilská měna real je v současné době dokonce nejvíce nadhodnocená ze všech světových měn. Slova, která ke kurzům světových měn a k jejich manipulaci vládami Mantega pronesl, patří k neostřeji laděným komentářům na toto téma z úst vysokého brazilského představitele.

Ostrá slova růst realu nezastavila

Kurz realu nechal Mantegova slova prakticky bez povšimnutí a pokračoval v růstu. Vůči dolaru je teď na zhruba desetiměsíčních maximech a prodává se za zhruba 1,71 BRL/USD. Ještě před dvěma lety stál jeden dolar asi 2,50 BRL.

Snahu oslabit vlastní měnu projevilo v poslední době více zemí, vedle zmíněného Japonska například i Čína, Kolumbie nebo Thajsko. Intervence na devizových trzích tak zřejmě budou horkým tématem i na nadcházejícím zasedání Mezinárodního měnového fondu, které se bude konat 8. až 10. října ve Washingtonu.