Vysoké bankovní poplatky

32 miliard korun

činil zisk celého bankovního sektoru za letošní první pololetí. Je to skoro o pětinu více než ve stejném období loňského roku.

28,7 procenta

byl podíl provizí a poplatků na celkových výnosech českých bank za letošní první pololetí. Meziročně to je o jeden procentní bod víc. Před třemi lety ale bylo toto číslo ještě vyšší - plná jedna třetina.

20 tisíc

až tolik může být v České republice exportérů podle odhadu Asociace exportérů. Právě pro ty mohou slovenské účty znamenat velkou úsporu.

V Česku přibývá firem, které bojkotují české banky kvůli vysokým poplatkům tím, že si založí účet na Slovensku. A zřejmě jich ještě přibude. Mezi podnikateli, kteří obchodují se zahraničím, se totiž začíná šířit informace, že na běžných zahraničních platbách tak mohou ušetřit v průměru více než šedesátkrát.

Přechod se vyplatí především podnikatelům, kteří přijímají nebo posílají velké množství menších částek v eurech. Poplatky za příchozí platbu totiž v některých bankách začínají i na 200 korunách.

O poplatcích se nevyjednává

Většina oslovených podnikatelů se nejdřív pokoušela vyjednávat s českou bankou, aby poplatky zlevnila, ale bez úspěchu. "Zkoušeli jsme to, ale bylo to neprůchodné. Banky mají poplatky fixně stanovené a spoléhají na to, že lidé o slovenské konkurenci nevědí," řekl Tomáš Váca jednatel firmy HOLCZR, která své zboží rovněž vyváží a inkasuje peníze v eurech.

Slovenské banky nechtějí počty nových českých firemních klientů zveřejňovat, ale podle českých podnikatelů se nová finta rychle šíří. "Pracovnice na pobočce slovenské banky u hranic, kde jsme účet zakládali, nám řekla, že tam denně zakládá účet 15 Čechů," řekl Váca.

Bankám na Slovensku zřejmě brzy přibudou i další čeští klienti. Podnikatelé, které HN oslovily s dotazem, zda vědí o tak velkých rozdílech v poplatcích v Česku a na Slovensku, byli v první chvíli zaskočeni a přiznávali, že je to pro ně zajímavá novinka. Zároveň dodávali, že si rychle budou zjišťovat podrobnosti.

"Otevřeli jste nám tím oči. Rozhodli jsme se dnes nechat si udělat analýzu, jak budeme dál postupovat. Poplatky tuzemským bankám jsou nehorázné, za loňských rok jsme jim zaplatili za obsluhu účtu 500 tisíc korun. Fakt je, že takhle jsme se nad tím nikdy nezamýšleli a neslyšela jsem to ani od jiných manažerů. Možná proto, že řešíme jiné věci," řekla Pavla Břečková z firmy Audacio.

Podobně reagoval Karel Havlíček, ředitel firmy Sindat, která při 400milionovém ročním obratu zaplatí za vedení 12 účtů českým bankám za rok asi jeden milion korun. "Tak to je pro nás zajímavá informace. Ve výsledku by to mohlo přinést zásadní rozdíl," řekl Havlíček.

Levné jen mezi sestrami

Bariérou pro šíření účtů na Slovensku nejsou ani převody peněz do Česka. I ty jsou totiž levné. Například mezi sesterskými bankami ČSOB stojí tyto platby jen několik korun.

Firmy tak mohou inkasovat peníze například od německých firem na slovenský účet a následně je přeposlat do Česka. Tím vytvoří levný "kanál", jak domů dopravit peníze od obchodního partnera z eurozóny.

V Raiffeisenbank jsou příchozí platby ze slovenské Tatrabanky zcela zdarma. Stejně je to zdarma i mezi Slovenskou sporitelňou a Českou spořitelnou. Bez poplatků jsou i transakce mezi slovenským a českým účtem u FIO banky, která svoji strategii založila na platebním styku zdarma. I klientům s českým účtem však platbu do eurozóny platbu zpoplatňuje, zatímco na Slovensku to firmy mají u FIO zadarmo.

 

Kolik firma zaplatí za přeshraniční platby
(kliknutím se grafika zvětší)