Evropská komise se rozhodla boj proti padělkům a pašovanému zboží inovovat, respektive posílit řady těch, které se snaží potírat tyto falzyfikáty. Chce totiž spojit své síly s tabákovým průmyslem. V pondělí komise oznámila uzavření dohody s firmou Imperial Tobacco Limited (ITL).Ta za tento boj zaplatí 300 milionů dolarů (5,5 miliardy korun).

Dohoda navazuje na smlouvu s Japan Tobacco International z konce roku 2007 a další obdobnou dohodu s British American Tobacco z letošního července.

"Pašované a padělané výrobky podvádějí každého: vlády, spotřebitele i řádně podnikající společnosti," uvedl eurokomisař pro daně Algirdas Šemeta. Podle něho to vyšle odstrašující signál pašerákům a zvýší šance na vymýcení nezákonných operací.

Brusel chystá změny

Dohoda zavede pravidla pro výměnu informací mezi ITL a jednotlivými úřady a dá základ tomu, jak by firma mohla rozšířit vlastní kontroly. Její součástí jsou i ustanovení o tom, jak by se měla označovat velká balení cigaret obsahující kolem 10.000 cigaret, na nichž by mělo být označeno, na jaký trh by měly zamířit.

Alarmující je, že členské země podle odhadů Unie každým rokem přicházejí kvůli padělkům a pašování tabákových výrobků až o 10 miliard eur, tedy 246 miliard korun. Tyto peníze pašeráci a podvodníci "vydělají" na základě toho, že neodvádějí daně.

Počet pašovaných či padělaných cigaret a jejich nabídka však nadále roste. Zastavit tento nárůst se nedaří ani různými opatřeními přijímanými v posledních letech.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru