Po dvou měsících čelí Liberecký a Ústecký kraj hrozbě dalších povodní. V pondělí odpoledne byla situace nejvážnější na řece Smědé v Předlánce, hydrologové tam vyhlásili třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení, protože hladina tamního toku stoupla během několika hodin o dva metry.

Osada Předlánce patří pod obec Višňová. Ta patřila k nejpostiženějším během srpnových záplav. "Původně se mělo do 15:00 rozhodnout o evakuaci obyvatel, termín však byl posunut na 18:00." Evakuace by se podle starostky Marie Matuškové týkala asi 50 lidí. V okolí Višňové je neprůjezdný například úsek Černousy - Višňová, problémy ale mohou být také v okolí Krásného Lesa a v Libchavě. Špatný je také stav provizorního mostu v Heřmanicích, který podemílá voda.

Na severu republiky má do pondělního večera spadnout dalších 20 až 50 milimetrů srážek, tedy 50 litrů vody na každý metr čtverečný. Vydatné víkendové srážky a nasycená povodí mohou vést k rozlití místních řek.

Varování platí konkrétně pro Frýdlant a Varnsdorf, kde místní řeky Řásnice a Mandava mají překročit i třetí stupeň. Kolem 14. hodiny se ale prudký vzestup jejich hladin zastavil a toky kulminovaly. Situace se může zhoršit také na horním toku Ploučnice ve Stráži pod Ralskem. V Hrádku nad Nisou se voda již rozlila po několika loukách.

"V povodí Kamenice a Ploučnice intenzivní srážky pokračují a je předpoklad významných úhrnů až do 28. září," řekl
mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. V závislosti na vydatnosti srážek očekává Povodí Ohře v následujících hodinách vzestupnou, případně setrvalou tendenci hladin řek.

Bleskové povodně zasáhly Liberecko a Ústecko letos počátkem srpna. Způsobily materiální škody přesahující deset miliard korun a vyžádaly si pět životů.

V pondělí ráno potrápily intenzivní srážky také jih Moravy, řeka Rokytná v Moravském Krumlově překročila hladinu 2,5 metru. První povodňový stupeň hlásí hydrologové také na tocích v Královehradeckém a Pardubickém kraji, na Vysočině a v Orlických horách.

Řeky přesto zústávají ve svých korytech a zatím nikde nezpůsobily vážnější problémy. V Jeseníkách může spadnout za 24 hodin až 30 milimetrů srážek, na Českomoravské vrchovině a v Beskydech až 20 milimetrů.

Srážky se vyhnou jihu Čech

Strach z povodní naopak nemusí mít na jihu Čech. "Na jihu a jihozápadě ČR očekáváme srážky jen místy," uvedl na webu ČHMÚ meteorolog František Šopko. Nejvyšší teploty by se dnes podle předpovědi měly pohybovat v rozmezí 9 až 13 stupňů Celsia, na jihu bude ještě o několik stupňů tepleji.

Také v úterní státní svátek bude do Česka proudit studený vzduch od severu, konkrétně po zadní straně tlakové níže nad Běloruskem. Mělo by být zataženo, občas s deštěm. Denní maxima opět kolem 11 stupňů, předpovídají meteorologové.

Až do úterního odpoledne platí výstraha ČHMÚ před vydatným deštěm pro kraje Liberecký, Ústecký a Královehradecký. Na Pardubicku, Vysočině a jihu Moravy se doporučuje povodňová bdělost. Před polednem rozšířil ČHMÚ seznam ohrožených regionů ještě o Střední Čechy.

Sluneční paprsky a relativní celkové oteplení k 15 stupňům Celsia by měl přinést až čtvrtek.


Stav na hladinách řek v ČR v pondělí v 16 hodin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: ČHMÚ