Kuba postupuje v ekonomických reformách. Vládní list Granma v sobotu zveřejnil plán, který má uvolnit možnost soukromého podnikání v zemi a zároveň zajistit přežití socialismu.

Lidé budou moci podnikat ve 178 aktivitách a budou moci rovněž zaměstnávat i další osoby, nejen své příbuzné. Nová pravidla podnikání mají začít platit příští měsíc.

Granma je oficiální deník Komunistické strany Kuby a jedním z hlavních zdrojů, prostřednictvím kterého vláda představuje své plány obyvatelům. Nejnovější zprávy přicházejí týden poté, co vláda oznámila, že do konce března propustí 500 000 státních zaměstnanců.

Na seznamu podnikatelských činností je zcela nových pouze sedm. Mezi ně patří účetní, soukromí učitelé či prodejci ovoce. Lidé si mohou zařídit živnost také na aranžování květin, výcvik zvířat, dekoraci interiérů nebo masáže, mohou opravovat domy a auta, pronajímat domy, poskytovat dopravní služby či pracovat jako klauni.

Plán také umožňuje širší expanzi soukromým restauracím. Dosud mohly mít pouze 12 míst a omezenou nabídku jídel. Nyní mohou svou kapacitu rozšířit až na 20 míst a doplnit nabídku jídel i o dražší pokrmy jako hovězí nebo humr.

"Udržet a zdokonalovat socialismus"

Kuba má přes pět milionů obyvatel a asi 85 procent pracovních sil pracuje ve státním sektoru. Stát dominuje téměř celé ekonomice. Průměrná měsíční mzda ve státním sektoru je 20 dolarů (366 Kč), obyvatelé však mají na oplátku zdarma vzdělání a zdravotní péči, levné bydlení, dopravu a základní potraviny.

Podle prezidenta Raúla Castra si však vláda už nemůže dovolit tak štědré podpory a chce modernizovat kubánskou ekonomiku.

Další detaily zveřejní Granma v příštích dnech. Nová opatření podle listu sice částečně kopírují kapitalismus, hlavním cílem reformy je ale "chránit, udržovat a dále zdokonalovat socialismus" zvýšením produktivity, napsaly agentury AP a Reuters.

Související