Brazilská státní ropná společnost Petrobras si prodejem akcií zajistila 70 miliard dolarů (asi 1,3 bilionu Kč), které bude moci použít na rozvoj podmořských nalezišť blízko Brazílie. Díky tomu by se měl z Brazílie stát jeden z největších exportérů ropy. Nová emise akcií Petrobrasu je největší nabídkou akcií všech dob a překonala veškerá očekávání.

Petrobras v posledních letech objevil rozsáhlá naleziště ropy, většina je ale na mořském dně, kam je horší přístup. Firma chce v příštích čtyřech letech investovat 224 miliard dolarů (asi 4,1 bilionu Kč), což je naprosto bezprecedentní plán investic.

Petrobras prodal asi 1,87 miliardy nových prioritních akcií v ceně 26,30 realu za kus. Firma dále prodala 2,4 miliardy kmenových akcií, s nimiž jsou na rozdíl od prioritních akcií spojena hlasovací práva. Cenu těchto akcií firma stanovila na 29,65 realu za kus. Zájem o akcie byl značný, podle zdrojů zhruba dvojnásobný, než kolik akcií firma nabízela k prodeji.

S expanzí firmě pomůže brazilská vláda, která má na chod Petrobrasu už tak dost velký vliv. O obrovském významu pátečního vstupu Petrobrasu na burzu svědčí i to, že obchodování na burze v Sao Paulu zvoněním zahájil sám brazilský prezident Lula de Silva, informovala agentura AFP.

Až dosud ve firmě vláda vlastnila asi 40 procent akcií, ministr hospodářství Guido Mantega ale řekl, že po úpisu nových akcií se podíl vlády zvýší na zhruba 48 procent. Úspěšný úpis nových akcií podle analytiků znamená hodně, protože se odehrál v době, kdy situace na burzách není nejlepší.

Firma o emisi akcií uvažovala už dříve, objevily se však pochybnosti, zda je možné tak objemnou emisi vůbec úspěšně umístit. Váhání nad prodejem nových akcií znervóznilo řadu nynějších investorů, takže hodnota starších akcií, které už jsou na trhu, vytrvale klesala. Tržní kapitalizace podniku se tak snížila o více než 70 miliard dolarů.

Cena, kterou firma za akcie stanovila, představuje zhruba dvouprocentní slevu proti čtvrteční závěrečné ceně na burze. Část analytiků čekala větší slevu, vzhledem k vysokému zájmu si ale Petrobras mohl dovolit žádat vyšší cenu. Mezi investory, kteří o akcie projevili zájem, jsou rovněž tzv. suverénní fondy z Blízkého východu a z Asie.

 

Největší nabídky akcií, včetně primárních, podle objemu emise (v miliardách dolarů):

EMITENT OBJEM EMISE ZEMĚ ROK
Petrobras 70 miliard Brazílie 2010
NTT 36,8 miliardy Japonsko 1987
Royal Band of Scotland 24,4 miliardy Velká Británie 2008
Lloyds 22,5 miliardy Velká Británie 2009
NTT 22,4 miliardy Japonsko 1988
AgBank 22,1 miliardy Čína 2010
ICBC 22 miliard Čína 2006
Visa 19,7 miliardy USA 2008
HSBC 19,4 miliardy Velká Británie 2009
Fortis 19,3 miliardy Belgie 2007
Bank of America 19,3 miliardy USA 2009
NTT DoCoMo 18,1 miliardy Japonsko 1998

Zdroj: Reuters

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru