Stav české ekonomiky se zlepšuje a po loňském propadu by se měl hrubý domácí produkt zvýšit asi o 2,5 procenta. V nočním rozhovoru pro americkou finanční televizi CNBC to řekl prezident Václav Klaus, který je na návštěvě USA.

Zopakoval také svůj názor na Evropskou unii a řekl, že euro by mohlo jako společná měna dobře fungovat pro šest nebo sedm zemí, ale ne pro 16 států jako v současné době.

"Řekl bych, že už je to mnohem lepší. V letošním roce už se všechna čísla a statistická data změnila v plusová. Teď očekává tempo růstu někde kolem 2,5 procenta. To sice není takový hospodářský růst, jaký má Čína, ale zase tak špatné to není," řekl Klaus.

Prezident je nyní v USA jako hlava české delegace na zasedání Valného shromáždění OSN, které se bude zabývat právě reformou role této organizace v globálním vládnutí.

Prezident je optimista

Odhad prezidenta Klause přitom téměř o procento převyšuje dosud dostupné odhady ČNB, Ministerstva financí a některých bank.

Česká národní banka na letošní rok počítá s růstem HDP v rozsahu 1,6 procenta. Stejný byl i červencový odhad ministerstva financí. 

Česká spořitelna v červencovém odhadu očekávala, že HDP letos vzroste o 1,8 procenta. Nejpesimističtější byl odhad Raiffeisenbank s výhledem na jednoprocentní růst české ekonomiky. Největší růst z bank čekala Komerční banka, 1,9 procenta.

V loňském roce 2009 se HDP České republiky propadl o 4,2 procenta.

Pro příští rok očekává ČNB růst kolem 1,8 procenta a ministerstvo financí 2,3 procenta. Odborové svazy a někteří analytici očekávají pro příští rok nižší číslo, především kvůli rozpočtovým škrtům. Komerční banka překvapila velmi nízkým odhadem na rok 2011, pouhých 1,3 procenta.

Guvernér ČNB Miroslav Singer tento týden ve středu v Senátu řekl, že letos očekává centrální banka růst HDP "mezi jedním a dvěma procenty".

16 zemí je na jednu měnu příliš

Klaus také řekl, že není zastáncem názorů, podle nichž by měly existovat centralizované vlády a úřady. V této souvislosti zmínil svou zkušenost s komunistickým režimem a centrálním plánováním. "Pokusy řídit celou zemi a celou ekonomiku seshora, to selhalo, jak každý ví," poznamenal v rozhovoru Klaus. Správná cesta je podle něj decentralizace.

K euru Klaus řekl, že jedna měna pro tolik zemí, kolik ji používá teď, není rozumné řešení. "Nevěřím, že mít v Evropě jednu měnu pro 16 zemí je rozumný způsob, jak dělat byznys a jak řídit ekonomiku. Pro naprosto odlišné země je euro svěrací kazajkou," řekl Klaus, který v sobotu přednese projev na Valném shromáždění OSN v New Yorku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru