V moři u jižní Anglie byla otevřena největší pobřežní větrná elektrárna na světě. Elektrárna nazvaná Thanet má 100 turbín s kapacitou 300 megawattů. Švédská energetická společnost Vattenfall, která elektrárnu vybudovala, tvrdí, že to stačí pokrýt spotřebu více než 200.000 domácností.

Společnost do Thanetu investovala zatím asi 880 milionů liber (25,4 miliardy Kč). Turbíny jsou rozmístěné na ploše 35 kilometrů čtverečních. Nejbližší turbína od pobřeží je asi 12 kilometrů od města Margate.

Celková kapacita britských větrných elektráren dnes překonala pět gigawattů. Pobřežní větrné elektrárny v Británii mohou vyrobit 1341 megawattů elektřiny, tedy víc než celý zbytek světa, tvrdí skupina RenewableUK, sdružující firmy zaměřené na větrné elektrárny. Kromě toho má Británie na souši větrné elektrárny o kapacitě 3715 megawattů.

Moře u britských břehů je atraktivním místem pro stavbu turbín, protože je hodně větrné. Odhaduje se, že turbína u britských břehů vyrobí asi o 50 procent elektřiny víc, než u pobřeží Německa. Ze 16 větrných elektráren budovaných v mořích kolem Evropy se jich polovina staví u Británie.

Thanet největší pobřežní větrnou elektrárnou nezůstane dlouho. Ještě větší je London Array, která má začít fungovat na přelomu let 2012 a 2013 a která se staví severně od Thanetu.

Předcházející labouristická vláda kladla velký důraz na využívání obnovitelných zdrojů energie a v tomto trendu pokračuje i nynější koalice konzervativců a liberálních demokratů. Vítr nyní kryje čtyři procenta spotřeby elektřiny v Británii. Větrné elektrárny, zejména pobřežní, mají hrát klíčovou úlohu při plnění vládního cíle do roku 2020 vyrábět 15 procent elektřiny za pomoci obnovitelných zdrojů.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru