Mistr světa Jason Crump z Austrálie a další jezdci ze stabilní šestnáctky účastníků seriálu Grand Prix budou soupeřit o 62. Zlatou přilbu města Pardubice na ploché dráze. Slavný podnik, jehož historie sahá až do roku 1929, se letos uskuteční v rámci plochodrážního víkendu v neděli 3. října.

O přilbu i o motorku

O zlatou trofej a nový motocykl se pojede na závěr bloku tří závodů. Zlaté přilbě bude v pátek předcházet 36. Zlatá stuha juniorů, v sobotu pak finále mistrovství světa jednotlivců do 21 let.

"Rozšířili jsme to letos na plochodrážní víkend, což zopakujeme i příští rok, neboť mezinárodní federace nám stejně jako letos přidělila i v příštím roce finále mistrovství světa juniorů," řekl Evžen Erban, předseda automotoklubu Zlatá přilba .

Přestože startovní listina se 36 jezdci, kteří se postaví na start, ještě nemá konečnou podobu a může doznat změn i kvůli baráži v polské lize, je jisté, že konkurence bude silná.

Seznam ještě není uzavřený

Kromě Crumpa budou na startu další hvězdy: jeho krajan Chris Holder, Polák Jaroslaw Hampel, který je jen o bod třetí za Crumpem v seriálu Grand Prix, i legendární Američan Greg Hancock.

"O start na Zlaté přilbě je mezi jezdci zájem a kromě Poláka Tomasze Golloba chtěli přijet vlastně všichni závodníci z Grand Prix. Když někdo vypadne, je rozhodně kým ho nahradit," ujistil Erban.

Ve hře je stále také účast Dána Nickiho Pedersena či Australana Leigha Adamse, který letos končí kariéru. "U obou jezdců bude záležet na tom, zda se dohodneme na penězích," dodal Erban.

Vedoucí jezdec Grand Prix Gollob se o start v Pardubicích nezajímal. "Má k pardubické dráze averzi a říká, že mu nesedí. Nemá smysl ho přemlouvat. Než aby pak vypadl ve čtvrtfinále, to je lepší, aby zůstal doma," vysvětlil Erban i s ohledem na rozpočet 4,2 milionu korun, z čehož přibližně dva miliony padnou na závodníky a jejich startovné.

O novou trofej bojují i Češi

Z českých jezdců by se měli v Pardubicích představit například bratři Aleš a Lukáš Drymlovi, Josef Franc či Hynek Štichauer. Slovenskou plochou dráhu bude zastupovat talentovaný Martin Vaculík.

Trofej v podobě zlaté přilby má letos o něco modernější a jednodušší vzhled. "Nechce se mi dělat úplně stejnou přilbu jako naposledy, ale abych řekl pravdu, už sám moc nevím, co na přilbě měnit nebo vylepšovat, takže vždy poslouchám ohlasy a podle nich se zařizuji," vysvětlil autor přilby zlatník Pavel Lejhanec.

Související