Česká národní banka podle guvernéra Miroslava Singera předpokládá, že růst české ekonomiky se letos bude pohybovat mezi jedním až dvěma procenty HDP. V příštím roce by se měl ještě zvýšit. Singer to ve středu uvedl v Senátu v rámci zprávy centrální banky o dohledu nad finančním trhem v loňském roce.

"My předpokládáme růst v tuto chvíli, myslím, mezi jedním a dvěma procenty. Nepředpokládáme žádné významné inflační tlaky," řekl Singer. Pokud se podle něj nějaké tlaky objeví, budou vyvolány spíše daňovými úpravami než reálným růstem cen.

Počátkem srpna centrální banka zvýšila ve své prognóze odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky na 1,6 procenta z předchozích 1,4 procenta. Pro příští rok odhad růstu hrubého domácího produktu ponechala na 1,8 procenta. V roce 2012 by měla ekonomika růst o 2,9 procenta.

Singer k tomu dnes uvedl, že největším rizikem bude "dramatická míra" zadlužení většiny vyspělých ekonomik, která u mnoha z nich měla obdobu naposledy na konci druhé světové války. Prognózu vývoje by ale podle Singera neměly narušit případné krize nejslabších členů eurozóny.

I podle letních odhadů ministerstva financí čeká letos českou ekonomiku růst o 1,6 procenta, příští rok ministerstvo počítá s růstem HDP o 2,3 procenta. Podle Evropské komise tuzemská ekonomika letos poroste o 1,6 procenta a příští rok o 2,4 procenta. Analytici letos očekávají růst ekonomiky mezi jedním až dvěma procenty. Loni ekonomika klesla o 4,1 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru