Průměrný Čech, který odejde do penze v letech 2011 až 2051, by si měl každý rok ukládat stranou alespoň 114 310 korun. Jinak jeho životní úroveň výrazně klesne a nepomůže mu ani penzijní reforma. Vyplývá to ze studie společnosti Aviva Europe, kterou vypracovala poradenská společnost Deloitte.

Jejím cílem bylo vyčíslit sumu, kterou by si Evropané museli každý rok ukládat, aby jejich důchodový příjem udržel alespoň na 70 procentech jejich mzdy. Celková suma, kterou by museli Evropané uspořit činí 1,9 bilionů eur (zhruba 50 bilionů korun).

Česko na tom se schodkem 25 miliard eur (zhruba 628,7 miliard korun) není v mezinárodním porovnáním tak špatně. Například Velká Británie bude čelit schodku 379 miliard eur, což znamená, že každý Brit by si musel začít ukládat navíc alespoň v přepočtu 307 tisíc korun ročně. S vysokými schodky se bude potýkat i Německo, Francie nebo Irsko.

Střední a východní Evropa je na tom lépe

Země bývalého východního bloku jsou na tom opticky lépe, např. Česká republika zaujímá čtvrté místo za Litvou, Maďarskem a Irskem. Je to způsobeno zejména menším počtem obyvatel a celkově nižšími příjmy v produktivním věku ve srovnání se západoevropskými zeměmi, ale také již provedenými reformami důchodových systémů v některých státech během posledních dvaceti let.  Problém vzniká hlavně proto, že stárnoucích obyvatel přibývá.

Zatímco dnes živí jednoho důchodce čtyři pracující, v roce 2060 už to budou jen dva. Největší dopad bude mít schodek na osoby se středními příjmy, kteří v důchodu budou od státu dostávat mnohem méně, než celý život vydělávali, a jejich úspory nepokryjí jejich potřeby.  

"Kvůli demografickým změnám, jimiž prochází nejen Česká republika, je situace ve financování důchodů dlouhodobě neudržitelná. Lidé, kteří budou odcházet do důchodu v příštích deseti letech, si budou muset na penzi naspořit výrazně větší množství finančních prostředků než mladší ročníky," varuje Jiří Schneller, generální ředitel společnosti Aviva. 

Státní penze nepomůže ani třicátníkům

Především generace dnešních třicátníků a čtyřicátníků nebude moci spoléhat na státní penze. Právě ti by si měli podle studie začít včas ukládat peníze na stáří včas.

Podle studie by si měl průměrný třicátník ukládat alespoň 32 500 korun ročně. Padesátník, pokud dosud nespořil, až 100 tisíc ročně.  Již samotné zavedení důchodové reformy, coby prvního kroku vyvolává v českých domácnostech řadu obav.

Dokazuje to i aktuální internetový průzkum společnosti SANEP z července 2010, který se zaměřil na názory na starobní důchod. Většina dotázaných (64,9 procenta) se obává, že reforma negativně ovlivní životní úroveň početné skupiny důchodců, která během svého života nestačila našetřit potřebné peníze.

Tito lidé mohou pociťovat existenční potíže. Velká část respondentů (71,9 procenta) navíc vyjádřila obavu z výrazného snížení životní úrovně a 83,8 dotázaných se domnívá, že jim státem vyměřená penze nebude stačit na udržení důstojného života po odchodu do důchodu. Přitom více než polovina dotázaných (50,6 procenta) si již dnes nemůže dovolit spořit více na důchod a zajistit si tak jinou finanční rezervu vedle státem vyplácené penze.

 

  Země celkem (mld. €) Průměr na osobu
(údaje jsou v tisících €)
Země Celkový roční schodek v úsporách na penzi  Průměrný roční schodek v úsporách na penzi na osobu
(lidé odcházející do důchodu v letech 2011– 2051)
Francie 243,5 7,9
Česko 25,3 4,6
Německo 468,8 11,6
Maďarsko 9,5 1,9
Irsko 20,2 9,1
Itálie 97,6 3,1
Litva 5 3,0
Polsko 68,8 3,4
Rumunsko 40,2 3,7
Španělsko 170,5 7,0
Velká Británie 379 12,3
Rusko 401,7 5,8
Turecko 91 2,4
Zdroj: Aviva
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru