Generální ředitel největší italské bankovní skupiny UniCredit Alessandro Profumo (53) se vzdal funkce, uvedl informovaný zdroj v úterý. O pozici ho připravil spor kolem libyjských akcionářů v bance a slábnoucí výsledky hospodaření.

Profumo má za sebou mezi generálními řediteli bank v Evropě nejdelší funkční období v této pozici; byl v jejím čele od roku 1997. Řídil přitom proměnu UniCreditu z regionální banky v evropského hráče s aktivitami ve 22 zemích včetně České republiky, kde například ovládá i kdysi významnou Živnostenskou banku. UniCredit se ve střední a východní Evropě významně angažuje.

"Profumo rezignoval. Oznámil to dopisem správní radě," řekl zdroj pod podmínkou anonymity. Tiskový mluvčí banky se k tomu odmítl vyjádřit. O sílícím vlivu libyjských investorů v bance a Profumově roli v této kauze v úterý jednala správní rada banky.

Druhý zdroj dodal, že banka již má úzký seznam kandidátů, kdo by mohl nahradit manažera, kterého italská média přezdívala "Alessandro Veliký". Předseda správní rady Dieter Rampl má nyní tři týdny na to, aby nástupce vybral.

Část analytiků ale zvýšení vlivu libyjských investorů v bance UniCredit žádnou velkou váhu nepřikládá. Itálie je podle nich největším obchodním partnerem Libye, a posílení vlivu libyjských investorů v italské bance tak prý jen odráží zlepšení vzájemných obchodních vztahů.

Libyjský úřad pověřený správou investic ke konci srpna zvýšil podíl v UniCreditu z 2,08 na 2,59 procenta. Ze záznamů italského regulačního úřadu Consob dále vyplývá, že zhruba 4,16 procenta akcií v UniCredit drží i libyjská centrální banka. Investoři z Libye mají spolu se státním fondem v UniCreditu celkem asi 7,6 procenta akcií.

Na rostoucí vliv Libye v UniCreditu si podle AP stěžovala část politiků strany Liga severu, která je klíčovým spojencem vlády premiéra Silvia Berlusconiho. Kritika se pak snesla i na Profuma a podle italské tiskové agentury Ansa budou tématem úterní mimořádné schůzky i personální otázky a záležitosti kolem vedení banky.

"Kdo dělá chyby, zaplatí," citovala Ansa starostu Verony Flavia Tosiho, který je příslušníkem Ligy severu. Profumo se ke spekulacím o údajně chystané rezignaci odmítl vyjádřit, v minulosti už ale dal funkci k dispozici. Úterní schůzka správní rady měla začít v 18:00 hodin.

Analytici se obávají, že UniCredit bude po Profumově odchodu bez kormidla v nevhodnou dobu. Banka se ještě vzpamatovává z dopadů finanční krize a naráží na větší problémy než její konkurence, napsaly AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru