Ředitel vatikánské banky Ettore Gotti Tedeschi je podezřelý z praní špinavých peněz a v této souvislosti už jej začaly vyšetřovat úřady v Římě. Oznámila to v úterý italská policie.

Zatím není jasné, zda bankéř jen zanedbal povinnosti, anebo se na nezákonných finančních převodech aktivně podílel. Agentura Ansa informovala, že Tedeschi nerespektoval zákony, které praní peněz zamezují. Podle agentury je vyšetřován i další představitel banky, jeho jméno ale nesdělila.

Finanční policie v rámci preventivních opatření vatikánské bance obstavila účet u finančního ústavu Credito Artigiano SpA, na němž má banka zhruba 23 milionů eur (asi 568 milionů Kč). Credito Artigiano je soukromou bankou, která je součástí finanční skupiny Credito Valtellinese.

Jsme v šoku, zní od Svatého stolce

Vatikán v reakci na odhalení kauzy vyjádřil "překvapení". Svatý stolec v prohlášení uvedl, že i nadále zůstává zastáncem finanční transparentnosti. Zároveň vyjádřil "plnou důvěru" v ředitele Tedeschiho.

Dále v prohlášení Vatikán uvedl, že již delší dobu pracuje na tom, aby jeho finance byly více transparentní a v souladu s protiteroristickými předpisy i pravidly proti praní špinavých peněz.

Státní sekretariát Vatikánu prohlásil, že banka se ničeho nezákonného nedopustila, protože pouze převáděla své peníze mezi dvěma vlastními účty. Vatikánská banka, jejíž oficiální název je L'Istituto per le Opere Religiose (IOR), spravuje peníze Vatikánu a katolických institucí a organizací po celém světě.

Pro vatikánskou banku IOR by to nebyla první nepříjemná kauza. Banka byla už v roce 1982 namočena do velkého skandálu, když se zapletla do podvodného bankrotu finančního ústavu Banco Ambrosiano. Ten byl v té době největší soukromou bankou v Itálii.

Podle italského deníku Corriere della Sera je základní majetek banky přibližně pět miliard eur (asi 123 mld. Kč). Z toho čtvrtina tvoří portfolio akcií různých společností a zbytek je kryt státními dluhopisy.