Evropa by se neměla dále vymlouvat na jiné země a vinit je ze svého pomalého hospodářského růstu, ale měla by se soustředit na nastartování inovací v ekonomice. Řekl to v pondělí novinářům při své návštěvě Bratislavy nositel Nobelovy ceny za ekonomii Edmund Strother Phelps.

"Nechápu, proč Evropané tak často poukazují na Čínu jako na důležitý zdroj svých problémů, ty trvají již dobrých 20 let," řekl americký profesor. Evropa by podle něj nemusela považovat Čínu a její zahraniční obchod za ohrožení vlastních příležitostí, pokud by se sama vrátila k inovativnosti a tomu, co sama může nabídnout. Z Evropy však podle něj není tato touha cítit.

Ekonomiky Řecka a Španělska, které jsou se svými rozvrácenými veřejnými financemi v současnosti považovany za nejproblémovější v Evropě, podle něj nefungují, jak by měly. "Domnívám se, že nemají dobré firmy, dobré podpůrné mechanismy ze strany vlád," řekl Phelps.

Německo zbytečně lpí na exportu

Phelpsově kritice se však nevyhnula ani německá ekonomika, která je největší v Evropě a na rozdíl od menších zemí nemá problémy najít trhy pro své výrobky. "Myslím, že vzkvétající export Německa je jen příznakem selhání inovativnosti země. Pokud by bylo Německo dostatečně inovativní, využilo by své zdroje na tvorbu kapitálu a na investiční aktivity a nezůstávalo by mu tolik zdrojů na export," řekl.

Nobelovu cenu získal Phelps v roce 2006 za vyjasnění vztahu mezi mírou inflace a nezaměstnanosti, když upravil model takzvané Phillipsovy křivky. Poukázal na to, že inflace nezávisí jen na míře nezaměstnanosti, ale také na tom, jaký vývoj cen a mezd v budoucnosti očekávají hráči na trhu.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru