Tomáš Berdych neposunul tenisty do finále Davisova poháru. Český hráč prohrál s finalistou US Open Novakem Djokovičem 6:4, 3:6, 2:6 a 4:6 a stav semifinále Davis Cupu se Srbskem je vyrovnaný 2:2. Zápas rozhodne závěrečný duel mezi Radkem Štěpánkem a Jankem Tipsarevičem.

"Ještě jsme neprohráli. Je to dva dva a není to jen o mém výkonu, ale o celém týmu," řekl Berdych, který v Bělehradu prohrál obě své dvouhry. "Věřím, že Radek udělá vše, aby vyhrál," řekl.

Před úvodní nedělní dvouhrou se spekulovalo, že bude hrát Viktor Troicki, jelikož finalista US Open Djokovič před zápasem údajně ani netrénoval. Druhý hráč světa se ale zodpovědnosti nevzdal a ve 14:00 vstoupil k nadšení haly, která se postupně zaplnila, na kurt.

Berdych měl obvaz pod levým kolenem, ale pohyboval se bez omezení a snažil se na začátku držet míč ve hře a zbytečně neriskoval. Po opatrných gamech se Berdych začal více osmělovat a v sedmé hře využil parádním forhendem, kterým vymetl roh, první brejkbol duelu. Při svém podání si nepustil Djokoviče k tělu a první set ukončil esem.

Úspěšnou taktiku Berdych neměnil. Snažil se stále, aby se co nejvíce hrálo, případně si pečlivě připravoval rozhodující míč. Hlavně dobře podával a nemusel se dlouho bát o ztrátu servisu.

"Začal jsem výborně a chtěl jsem udržet stejnou úroveň. Mohl jsem mít na začátku druhé sady tři brejkboly a dostat ho ještě pod větší tlak, ale bohužel, on se vrátil silný a začal hrát skvěle. Pak už skoro nechyboval a pak už není moc co říci," řekl Berdych.

Djokovič se snažil hrát jako o život a v druhé sadě za stavu 3:2 se při podání Berdycha vrhl i po smeči, kterou nemohl stihnout. Po doskoku upadl a několikrát se překulil. Chvilku ležel na zemi, na lavičce pak ledoval koleno a diváci skandovali jeho přezdívku "Nole". S obvázanou nohou se ale po deseti minutách vrátil na kurt.

"K tomu nemám, co říci," nechtěl se Berdych bavit, zda Djokovič na kurtu jen předstíral zranění, aby ho vyvedl z tempa.
Začal ale jiný zápas. Djokovič byl po pádu jako vyměněný, výborně běhal a naplno ukazoval sílu své defenzivy. Berdycha pauza malinko rozhodila, ale první brejkbol ještě odvrátil. O dvě hry později párkrát chyboval a servis i druhý set ztratil. Djokovič v tu chvíli skoro neminul kurt, zatímco Berdych kupil nevynucené chyby.

Ve třetím setu prohrál český tenista od stavu 1:0 čtyři hry v řadě, pak sice vzal Djokvičovi servis, ale třetí set už nezachránil. Výborný tenis z obou stran pokračoval ve čtvrté sadě. Djokovič podával bravurně a získával servis mnohem snadněji než Berdych. Set rozhodl jediný brejk v deváté hře. "Hrál jsem lépe než v pátek, ale na výhru to nestačilo. Djokovič byl lepší," uznal Berdych.