Ve Spojených státech tento týden zkrachovalo šest dalších malých bank. Od počátku roku tak v americkém bankovním sektoru skončilo 125 bank, z nichž většinu tvořily místní "komunitní" banky.

Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) v pátek uzavřela tři malé banky ve státě Georgia a po jedné ve Wisconsinu, Ohiu a New Jersey. Největší z nich byla georgijská People Bank ve Winderu s celkovými aktivy 447,2 milionu dolarů (8,5 miliardy Kč). Všech šest bank převezmou jejich vesměs místní konkurenti, například banky v Georgii získá Community & Southern Bank v Carrolltonu.

Počet krachů bank v USA výrazně narostl v souvislosti s finanční krizí a hospodářskou recesí. Loni muselo skončit 140 bank, zatímco v roce 2008 jich bylo 25 a ještě o rok dříve pouze tři. Počty uzavřených bank však zůstávají hluboko pod úrovní přelomu 80. a 90. let, kdy jen v roce 1989 skončilo 534 bank.

Předsedkyně FDIC Sheila Bairová nedávno uvedla, že její agentura letos očekává vyšší počet bankrotů než loni, avšak s nižší úhrnnou hodnotou aktiv. Největší padlou bankou za poslední finanční krize byla Washington Mutual, která skončila v září 2008 a měla aktiva 307 miliard dolarů.

Hospodářské oživení v USA už oživilo ziskovost velkých finančních ústavů. Sektor komunitních bank však v oživování zaostává, protože malé banky drtí špatné úvěry, zejména do komerčních nemovitostí, kde jsou tyto ústavy angažovány více než velké bankovní domy z Wall Street.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru