Americký prezident Barack Obama v pátek pověřil profesorku práva na Harvardově univerzitě Elizabeth Warrenovou (61), aby byla hlavní poradkyní vlády při vytváření zcela nového úřadu na ochranu finančních zájmů spotřebitelů. Obama řekl, že volba na Warrenovou padla po konzultaci s ministrem financí Timothym Geithnerem.

Warrenová je podle Obamy hlasitou zastánkyní příslušníků americké střední třídy. Jejím úkolem bude dát novému úřadu podobu a následně jej řídit. Warrenová tak bude mít zásadní vliv na to, jak bude úřad fungovat a jaká rozhodnutí přijme.

"Úřad na ochranu finančních zájmů spotřebitelů bude pro americké spotřebitele orgánem dozoru," oznámil prezident v Růžové zahradě Bílého domu s Warrenovou po svém boku. Vzhledem k tomu, že Obama Warrenovou nejmenoval předsedkyní, ale zvláštní poradkyní pro založení nového úřadu, vyhnul se tak průtahům při schvalování v Senátu. Republikáni totiž Obamovi vyčetli, že obchází kongresový dohled.

Wall Street není dosazením Warrenové do nového úřadu nadšen. Warrenová totiž řekla, že doba různých triků, jimiž se banky snažily spotřebitelům vnutit nevýhodné či nevhodné půjčky, je pryč. Pozorovatelé pak mají podle agentury Reuters zato, že Obama si jejím jmenováním chce v nadcházejících volbách zajistit právě hlasy střední třídy.

Plný název úřadu v angličtině zní Consumer Financial Protection Bureau. Úřad bude mít široké pravomoci a vzniká na základě rozsáhlé reformy fungování a regulace finančního systému, kterou si Američané schválili v červenci.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru