Čeští tenisté vedou v semifinále Davisova poháru v Srbsku 1:0 na zápasy. Radek Štěpánek využil faktu, že domácí dnes v Bělehradu neposlali do hry světovou dvojku Novaka Djokoviče, a náhradníka Viktora Troického porazil po setech 4:6, 6:2, 6:4 a 6:4 bez minuty po třech hodinách hry.

K druhé dvouhře nastoupí v Bělehradské aréně finalista Wimbledonu a česká jednička Tomáš Berdych proti Janku Tipsarevičovi.

"Dal jsem tomu všechno, hrál jsem velmi chytře a můžu na sebe být velmi pyšný," řekl Štěpánek na tiskové konferenci. "Klíč k výhře byl třetí set, v kterém jsem na konci zahrál skvěle desátou hru. Vytáhl jsem údery, které nečekal, a to rozhodlo. Máme zatím jeden bod, to je hodně důležité. A teď věřím Tomášovi," dodal český tenista.

Štěpánek: Musel jsem měnit taktiku

Finalista US Open Djokovič nehrál kvůli údajným žaludečním problémům, což Srbové oznámili tři hodiny před začátkem zápasu. "Byla to velká změna, kterou jsme neočekávali. Musel jsem uklidnit emoce a koncentrovat se na sebe. Nechtěli jsme se rozhodit diskusemi o tom, kdo hraje, a musel jsem rychle měnit taktiku," řekl Štěpánek.

Finalista US Open Djokovič nehrál kvůli údajným žaludečním problémům, což Srbové oznámili tři hodiny před začátkem zápasu. "Troicki je dobrá volba, věřím mu," řekl Djokovič.

A jeho krajan začal dobře - hned prorazil Štěpánkovo podání. Troicki podle očekávání výborně podával a působil jistěji i od základní čáry. Štěpánek se snažil prokládat hru kraťasy, ale první set už nezachránil.

Trpělivá hra Štěpánka začala přinášet ovoce od začátku druhé sady. Český hráč se někdy vydával k síti, jindy jen držel míč ve hře a nechával soupeře, aby kazil. Ve druhé hře díky tomu získal karvinský rodák první brejkbol, který využil po dlouhém míči Troického.

Djokovič roztleskával halu

Když byl Troicki v koncovce druhého setu v problémech, tak halu roztleskával Djokovič a nevypadal, že má žaludeční potíže. Ale ani to nepomohlo; Štěpánek získal ještě jeden brejk a srovnal krok.

"Srbové udělali chybu, že nepostavili Djokoviče. Ten v televizi vypadá naprosto v pořádku. Díky tomu je náš tým v obrovské výhodě," řekl bývalý daviscupový kapitán Jan Kukal pro deniksport.cz.

Důležitý třetí set začal o něco lépe Troicki, opět výborně podával. Štěpánek musel odvrátit tři brejkboly, ale při druhém a třetím podání to dokázal přímým bodem. Štěpánek často využíval i Jestřábí oko a úspěšně, během prvních tří setů pětkrát odhalil chybu lajnových sudí.

Štěpánek byl v transu

Štěpánek se dostal do tradičního zápasového transu. Povzbuzoval se, poskakoval a zatínal pěst. A hlavně hrál pestře a chytře. V desáté hře vycítil při podání Troického šanci. Převzal iniciativu, tlačil se k síti, což mu vyneslo setbol, který okamžitě proměnil.

Komplikace přišly v páté hře čtvrté sady. Štěpánek si po nevynucených chybách podruhé v utkání prohrál servis. Český hráč ale zabojoval a hned dokázal získat brejk zpět. Za stavu 4:3 si nechal od fyzioterapeuta Pavla Koláře ošetřit otlačené prsty pravé nohy.

Štěpánek svoji daviscupovou zkušenost prokázal znovu v desáté hře čtvrtého setu. Nervóznímu Troickému prorazil popáté v utkání servis, i když už prohrával 0:30. Při mečbolu donutil soupeře k chybě poté, co se vydal na síť. Aut z rakety Srba potvrdilo i Jestřábí oko.