Hned na počátku byl týden nastartován výstupem z Basilejského výboru, který se sešel o víkendu nad novými pravidly kapitálové přiměřenosti bank, tzv. BASEL III. Obavy z přílišného utáhnutí regulace se potvrdily jen částečně. Dle očekávání se požadavky na kapitálovou přiměřenost zpřísnily, ale celý proces bude rozfázován do několika let. Hlavní požadavky budou muset banky plnit od začátku roku 2015 s průběžným plněním v předchozích letech.

Celá doba implementace je až do roku 2018. Do roku 2015 budou muset banky zvýšit jádrový Tier1, tedy nejkvalitnější kapitál ve formě tzv. common equity, ze 2 % na 4,5 %. Celkově se pak požadavek na Tier1 zvyšuje ze 4 % na 6 %.

Kromě toho budou muset banky udržovat určitý nárazový polštář ve výši 2,5 %, který jim umožní odolávat lépe případným budoucím propadům na finančních trzích.

Tyto zprávy spolu s dobrými čísly z výrobního sektoru v Číně pomohly trhům na začátku týdne k růstu. Následující makrodata byla smíšená, když německý ukazatel investorské důvěry klesl více než se čekalo. Oproti tomu ale reportované maloobchodní tržby v USA překonaly očekávání v pozitivním slova smyslu. Trhy proto setrvávaly v pásmovém obchodování.

Země vycházejícího slunce v centru pozornosti

Událostí, která vlila do trhu trochu více aktivity, byla intervence japonské centrální banky proti silnému jenu. Centrální banka v Japonsku tak učinila poprvé po šesti letech. Jen si vůči USD hned odepsal 3 %. Dobrá zpráva to byla samozřejmě zejména pro tamní exportéry, v nichž má ale podíly i mnoho amerických či evropských společností.

Ve čtvrtek se indexy dostaly pod tlak v Evropě i zámoří. Na vině byly jak horší údaje o maloobchodních tržbách ve Velké Británii, tak i zpomalení výrobního sektoru v USA a také tamní boj s nezaměstnaností.

Závěr týdne ale patří kupcům, když hned v pátek z rána indexy v Evropě rostly o více než 1 % hlavně díky dobrým firemním zprávám. Carrefour oznámil plán na oživení své značky, trh také doháněl oznámení výsledků Oracle, které předčily očekávání analytiků.

Celkově tak tento týden směřuje k zakončení v plusových číslech, zejména díky pondělnímu růstu po pro banky zřejmě přijatelnému výsledku jednání basilejského výboru a také páteční nákupní náladě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru