Evropská komise v rámci zkoumání poměrů na českém energetickém trhu vyšetřuje tajnou dohodu o rozdělení tohoto trhu, kterou loni v červnu podepsali zástupci společností ČEZ, J&T Finance Group a německé EnBW. Napsal to v pátek list Financial Times, který má k dispozici kopii dokumentu podepsaného představiteli tří firem.

Dokument datovaný 24. června nastiňuje, jak by si všechny tři firmy mohly po tendru britské International Power na prodej opatovické elektrárny vyměnit podíly, které drží v české energetice. V důsledku těchto výměn pak EnBW získala většinu v Pražské energetice a ČEZ a J&T získaly téměř 100 procent Pražské teplárenské.

Komise koncem loňského listopadu podnikla razie v kancelářích ČEZ a Energetického a průmyslového holdingu (EPH), což je společný podnik J&T, finanční skupiny PPF a společníka J&T Daniela Křetínského. Nyní komise vyšetřuje stav hospodářské soutěže na českém energetickém trhu. Podle informací zdroje listu byl jedním z důvodů tohoto vyšetřování právě získaný dokument.

Podmínkou dohody byl výsledek tendru International Power na Opatovice. Britská firma soutěž zastavila před konečným termínem nabídek a dohodla se na prodeji přímo s J&T za 22,5 miliardy Kč, což uvedlo dohodu v platnost. V dohodě se podle listu uvádí, že pokud EnBW nepodá nabídku na Opatovice, bude moci nabídnout výměnu 49 procent svých akci v Pražské teplárenské za podíl 41,1 procenta, který má J&T v Pražské energetice. Tak se i stalo a nyní má EnBW v této firmě již asi 70 procent. ČEZ pak 1. července oznámil, že se dohodl na koupi 49 procent v Pražské teplárenské od J&T, která je získala v rámci dohody od EnBW.

Deník připomíná, že český trh s elektřinou je pro zákazníky jeden z nejdražších v EU a že 80 procent trhu ovládají čtyři subjekty.

Společnost ČEZ v současnosti ovládá 45 procent tuzemského trhu s elektřinou. Pražské energetice náleží zhruba pětina trhu, stejně jako společnosti E.ON. O zbytek odběratelů se dělí menší dodavatelé.

Spolupráce je normální, tvrdí firmy

ČEZ podle listu popřel, že by se dopustil něčeho nekalého, a J&T nevidí na takovéto dohodě mezi firmami nic závadného. "Existuje řada příkladů, kdy přední energetické společnosti v Evropě spolupracují ve velmi omezené oblasti jejich společného zájmu, a to je v dokonalém souladu se zákony hospodářské soutěže," řekl listu mluvčí EPH Martin Maňák.

"Vyšetřování EK probíhá již téměř rok, překvapuje nás, že se toto vydává za novou zprávu," uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková. "Jsme přesvědčeni, že veškeré naše kroky na trhu s elektřinou jsou v souladu se všemi zákony, pravidly i dobrými mravy. Všechny dokumenty si Evropská komise zajistila při místním šetření v listopadu loňského roku, žadná nová šetření nejsou," dodala.

Podle Maňáka je z textu dohody mezi energetickými firmami zřejmé, že se netýká trhu výrobků či služeb a nemohla prý tedy vést k narušování hospodářské soutěže. "EK vůči EPH nevznesla žádné formální výhrady vztahující se k působení EPH na energetickém trhu či k jiným souvisejícím záležitostem, jako je například nyní účelově medializovaná smlouva. Probíhající řízení EK vůči EPH se týká výhradně procesních záležitostí vztahujícím se k případným procesním pochybení pracovníků holdingu v průběhu inspekce, která se uskutečnila v listopadu 2009," dodal Maňák.

Mluvčí komise Amelia Torresová na potvrdila, že komise situaci na českém trhu s elektřinou vyšetřuje. Mluvčí připomněla loňskou razii v ČEZ i dalších firmách. "Dokument, o kterém se zmiňují Financial Times, je jedním z prvků v našem spise," podotkla Torresová a dodala, že šetření je stále v předběžné fázi. Kdy by mohly být známy výsledky analýz komise, která v EU dohlíží na dodržování antimonopolních pravidel, mluvčí neuvedla.

Komise se podle Torresové vždy snaží v podobných šetřeních postupovat co nejrychleji, konkrétní délka případu je ale odvislá mimo jiné od složitostí případu a množství dotčených firem.

 
Složitou problematiku osvětluje i analýza týdeníku Ekonom z konce minulého roku.