Na jihu Moravy ruší služebny

Policie v Jihomoravském kraji zvažuje z úsporných důvodů uzavření několika služeben v kraji, média spekulují až o sedmi. Zatím je potvrzeno zrušení služebny v Černé Hoře na Blanensku, potvrdila krajská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Média spekulují o zrušení služeben v Brně-Židenicích, Velkých Pavlovicích na Břeclavsku, Bzenci a Strážnici na Hodonínsku, v Rousínově na Vyškovsku a Prosiměřicích na Znojemsku.

Pokud nebudou odbory v dalších jednáních o mzdách státních zaměstnanců úspěšní, uspořádají kromě úterní demonstrace i další akce. Mohlo by tak dojít i na stávku. "Musíme počítat s dalšími akcemi," řekla předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.

Stejný názor má i Dagmar Žitníková z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Její svaz již vyhlásil stávkovou pohotovost a předběžně na den voleb 15. října dokonce stávku.

Počet policistů se kvůli rozpočtovým škrtům sníží podle odborářů o 6000 na 40.000. Hasičů ubude kolem čtyř stovek, budou se zavírat stanice, technika bude chátrat. Budou ohroženy životy lidí, policie nebude schopna zajistit bezpečnost obyvatel. Takový černý scénář uvedli zase představitelé policejních a hasičských odborů Daniel Bláha a Zdeněk Oberreiter.

Odbory budou v úterý demonstrovat proti plánovanému snižování platů o desetinu. Očekávají plné náměstí Jana Palacha v Praze, zhruba 20.000 lidí. "Odmítáme škrty v platech vůbec," uvedl Oberreiter.

Platy? Maximálně zmrazit

Hasičský záchranný sbor dostane podle něho příští rok o 1,3 miliardy korun méně než letos. "Pokud se budou uzavírat stanice, prodlouží se čas příjezdu k případům," zdůraznil hasičský odborář. Nebudou podle něho také peníze na obměnu techniky. "Nemáme Davida Copperfielda, aby dovezl vodu v děravých cisternách," podotkl Oberreiter. Hasičů je nyní podle něho zhruba 9600.

Škrty u policie podle Bláhy dopadnou na výkon služby. Bude se podle něho šetřit na nákupu pohonných hmot. "Příští rok se obáváme toho, že nebudeme schopni zajistit bezpečnost občanů České republiky," uvedl Bláha. Policisté budou podle něho přetíženi a budou odcházet. "Nechci se dožít toho, aby policie měla úřední hodiny pondělí až pátek 07:30 až 15:30," dodal Bláha.

V jednáních jsou prý přitom některé svazy ochotny učinit ústupky v podobě zmrazení platů. "My jsme připraveni nabídnout, že by se zmrazily platy a to i na nějakou výraznější dobu," konstatoval Bláha. Na zachování současného systému tabulkových platů však odbory trvají.

Češi ale se snižováním platů u některých státních zaměstnanců o deset procent souhlasí. Vládní strana Věci veřejné zadala agentuře STEM bleskový průzkum, z kterého vychází, že pro jsou téměř dvě třetiny Čechů.

Veřejnost souhlasí se mzdovými škrty u vojáků, zaměstnanců justice a státní správy. Češi jsou naopak proti snižování platů učitelům a zdravotníkům. Se snížením platů státních zaměstnanců častěji souhlasí muži (66 procent) než ženy (57 procent). Výrazně se záměrem vlády souhlasí občané s vysokoškolským vzděláním (72 procent).

Odboráři se budou v úterý 21. 9. na demonstraci scházet zhruba od 10:30 na Letné, před polednem se uskuteční happening před ministerstvem vnitra. Při pochodu Letenskými sady a kolem úřadu vlády se budou přidávat další svazy. "Průvod mohutně naroste," podotkl Bláha. Demonstrace na Palachově náměstí bude od 13:00, potrvá prý zhruba hodinu.