Banky ve Spojených státech zabavily v srpnu kvůli nesplácení hypoték rekordní počet nemovitostí. Celkem banky získaly 95.364 nemovitostí, což je o tři procenta více než předchozí měsíc a o 25 procent více než před rokem. Údaj je také vyšší o dvě procenta ve srovnání s předchozím rekordem z letošního května. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila realitní společnost RealtyTrac.

Kořeny problému jsou ve vysoké nezaměstnanosti a poklesu mezd. Naopak počet upozornění na možné riziko zabavení domu se snížil, což by mohlo omezit příliv zabavených nemovitostí na trh a podpořit ceny domů.

RealtyTrac očekává, že za celý letošní rok banky zabaví 1,2 milionu nemovitostí. Loni zabavily necelý milion nemovitostí. Více než 3 miliony majitelů domů mají vážné problémy se splácením hypotéky a hrozí jim, že o dům přijdou v nejbližších letech.

Ještě v roce 2005, tedy před prudkým propadem cen nemovitostí, banky zabavily zhruba jen 100.000 nemovitostí.

Upozornění na riziko zabavení obdrželo v srpnu 96.469 domácností. To je o jedno procent méně než v červenci a o 30 procent méně než v srpnu 2009. Svého vrcholu dosáhl tento údaj v dubnu 2009, kdy upozornění obdrželo 142.064 domácností.

Nejvíce zabavených nemovitostí bylo v Nevadě, na Floridě, v Arizoně a Kalifornii. Nevada se drží na první pozici již 44 měsíců, přestože počet zabavených domů zde meziročně klesl o 24 procent, napsala agentura Reuters.

Je zajímavé, že počty nucených aukcí oproti loňskému srpnu stouply pouze o dvě procenta. Jak uvedl jeden z manažerů RealtyTrac, banky pouští zabavené domy do prodeje opatrně, aby nezahltily již tak dost slabý trh, což by vedlo k dalšímu poklesu cen nemovitostí. Za této situace prý některé banky nejsou na neplatiče hypoték tak přísné a nechávají je v domech déle. 

Pokud se nemovitost nepodaří prodat, většinou se vrací původnímu nájemci, se kterým banka dohodne nový splátkový kalendář.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru