Představenstvo Českých drah v čele s Petrem Žaludou nesmí od středy uzavírat žádné zásadní nové smlouvy, především na nákupy nových vlaků. Podle MF Dnes o tom rozhodl řídící výbor ČD, ve kterém jsou hlavně zástupci ministerstva dopravy. Deník zároveň uvedl, že dozorčí rada ČD na státního dopravce chystá mimořádný audit.

"Chceme mít tyto smlouvy pod kontrolou," řek šéf řídícího výboru Radek Šmerda. MfD píše, že rozhodnutí přichází jen pár dnů poté, co firma ohlásila nové soutěže na vlaky za více než pět miliard korun.

Jedná se o další ze zákazů, které dráhy od ministerstva dopravy mají. Už krátce po svém nástupu přikázal ministr dopravy Vít Bárta (VV) vedení firmy, aby se zatím zdrželo plánů na vydání dluhopisů ve výši 7,5 miliardy korun. Dráhy chtěly obligacemi financovat nákupy nových vozů.

Dráhy nemají podle svého mluvčího Radka Joklíka s nařízeními problém a zákaz podepisovat velké kontrakty jim nijak nebude komplikovat chod firmy. "Nemáme před podpisem žádné velké kontrakty," uvedl Joklík. Stát se tak chce vyhnout situaci, kdy například ČD Cargo podepsalo velkou zakázku na nové vagony pár dnů před odvoláním tehdejšího šéfa Josefa Bazaly. Audit ve firmě přitom tvrdí, že nové vozy nejsou potřeba.


Pomoci odhalit případné nesrovnalosti v ČD má i audit, který dozorčí rada ve firmě chystá. Představenstvo ve středu dostalo za úkol připravit na příští zasedání dozorčí rady zadávací dokumentaci pro výběr firmy, která provede u státního dopravce mimořádný audit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru