Rusko a Norsko podepsaly dohodu, která vymezuje státní hranici v Barentsově moři. Ukončily tak spor o území bohaté na zemní plyn a ropu, který se táhl čtyři desetiletí.

Dohodu podepsali ruský prezident Dmitrij Medveděv a norský premiér Jens Stoltenberg. Smlouva má posílit stabilitu v regionu a usnadnit ekonomickou spolupráci mezi sousedícími státy.

Zájem o severský region roste s globálním oteplováním, kdy tají mořské ledovce, které jsou překážkou pro ropnou těžbu a lodní dopravu. Obě země již začaly zkoumat zásoby energetických surovin ukryté pod mořským dnem.

V regionu působí norský ropný gigant Statoil a ruský Gazprom. Ten v ložisku zemního plynu spolupracuje se Statoilem a francouzským Totalem.

Území, o něž se státy přely, má 175.000 kilometrů čtverečních, což představuje přibližně polovinu rozlohy Německa. Jednání začala již v roce 1970. Předběžnou dohodu uzavřeli Medveděv a Stoltenberg letos v dubnu, napsaly agentury AP a Reuters.

Rusko chystá prodej podílu v druhé největší bance

Rusko jedná s investory o prodeji desetiprocentního podílu v druhé největší bance VTB. Řekl to ve středu ministr financí Alexej Kudrin. Mohl by to být největší prodej státního majetku za poslední roky. Kudrin, jehož citovaly ruské agentury, ale jména zájemců nechtěl říci.

Ruská vláda v bance VTB vlastní 85,5 procenta akcií. V roce 2007 prodala 14,5 procenta a získala zhruba osm miliard dolarů (asi 151,6 miliardy Kč v dnešním kurzu).

Tržní kapitalizace banky na moskevské burze Micex dnes činila asi 30,2 miliardy dolarů (zhruba 572,3 miliardy Kč). Z toho lze odvodit, že Kreml by za desetiprocentní podíl mohl získat minimálně tři miliardy dolarů (asi 57 miliard Kč).

Kudrinův náměstek už tento týden avizoval, že vláda má v úmyslu ještě v tomto roce prodat v bance VTB deset procent akcií a v dalších třech letech dalších 25 procent.

List Kommersant s odvoláním na zdroje z ruské vlády tento týden napsal, že o převzetí desetiprocentního podílu v bance vyjednává společnost soukromého kapitálu TPG Capital. Cena by se podle listu měla pohybovat od 2,4 miliardy do 3,1 miliardy dolarů (od 45,5 miliardy do 58,7 miliardy Kč).

Chystaný prodej podílu v bance VTB je součástí širších plánů, které počítají s prodejem většího objemu státního majetku. Pomocí výnosů chce Rusko snížit deficit a podle středečního prohlášení ruského ministra financí chce v příštích pěti letech získat až 50 miliard dolarů.

Na prodej jsou podíly v největších ruských firmách a privatizační plán by mohl znamenat největší prodej státního majetku od 90. let.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru