Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek vládě předloží novelu zákona o podpoře výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů, která zruší podporu fotovoltaických elektráren stavěných na zemědělské půdě. Zároveň mají být zrušeny i daňové prázdniny pro tento druh elektráren. Kocourek to novinářům řekl po pátečním setkání s prezidentem Václavem Klausem, který se podle Kocourka vyslovil pro ještě razantnější postup státu, aby dopady těchto dotací na ceny elektřiny byly co nejnižší.

"Do vlády předložím v co nejkratší době novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, která bude v podstatě říkat, že už nebudou podporovány fotovoltaické elektrárny, které se budou rozprostírat na zemědělském půdním fondu. Podporu budou získávat jen fotovoltaické elektrárny, které budou na budovách nebo objektech spojených se zemí," uvedl Kocourek, podle kterého budou zároveň v zákoně o dani z příjmu zrušeny daňové prázdniny pro tyto obnovitelné zdroje elektrické energie.

Opatření je jedním z kroků, jak omezit současný boom solárních elektráren, kvůli němuž hrozí výrazné zdražení elektrické energie. Vývoj cen elektrické energie má podle Kocourka sledovat nově zřízený koordinační monitorovací výbor, který bude předpovídat dopady připojovaných solárních elektráren na ceny elektrické energie. Pokud by se měla cena zvýšit do deseti procent, tak na řadu přijdou regulační opatření. V případě vyššího růstu cen elektřiny připadají v úvahu i daňová opatření. O tom, které nástroje budou v těchto dvou variantách použity, se podle Kocourka bude ještě diskutovat.

"Pan prezident se velmi zajímal o to, jak vláda bude v této oblasti postupovat tak, aby dopady ze zvýšených příspěvků byly na ceny elektřiny co nejmenší, a tím pádem i na domácnosti a na podniky. Vysvětlil jsem mu náš přístup a pan prezident mi sdělil, že přístupu rozumí, nicméně abychom zvážili možná ještě důraznější postup," podotkl Kocourek.

Zákon o významné tržní síle by měl být zrušen

Zákon, který od letošního února reguluje vztahy mezi obchodníky a dodavateli, by podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka měl být zrušen. Řekl to také na tiskové konferenci po jednání s prezidentem.

Kocourek v pátek s Klausem o tomto zákonu nehovořil. Klaus se ovšem již dříve proti zákonu o významné tržní síle postavil a normu vetoval. Podle Klause zákon nevhodně reguluje vztahy mezi dodavateli a odběrateli na maloobchodním trhu a vykazuje řadu legislativních nedostatků. Prezidentovo veto poslanci ale přehlasovali.

Zákon o významné tržní síle předloni vypracovala skupina poslanců ČSSD a normu podpořila Potravinářská komora. Obchodníci zákon kritizují a tvrdí, že je nekvalitní a poškozuje jejich vztahy s dodavateli.

"Ten zákon samotný ve své podstatě přínosný není, protože je to speciální zákon upravující jenom jednu dílčí oblast obchodních vztahů, takže z podstaty věci je naprosto nesystémový a opravdu si zasluhuje zrušení," uvedl Kocourek. Ministr nyní hodlá jednat s obchodníky a dodavateli, aby se seznámil s jejich návrhy. "Určitě budu trvat na tom, že pokud se nějaká ustanovení mají použít jako zpřesňující, tak by měla být zapracována do zákona o ochraně hospodářské soutěže," podotkl Kocourek. Zákon o významné tržní síle podle něj "musí zmizet".

Zemědělci i potravinářské firmy jsou proti zrušení zákona o významné tržní síle. Naopak obchodníci i někteří odborníci upozorňují, že tento zákon může zdražit potraviny na pultech obchodů a navíc sníží ochotu obchodních řetězců odebírat zboží od tuzemských firem.

Nový zákon už využila Potravinářská komora a některé potravinářské firmy, které si na počínání řetězců stěžovaly Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Antimonopolní úřad poté zahájil správní řízení s některými obchodními řetězci. Z porušení zákona o významné tržní síle ÚOHS podezřívá společnosti Ahold a Kaufland. Obchodníci tvrdí, že zákon neporušili. Podle mluvčí Potravinářské komory Dany Večeřové by případné zrušení zákona bylo krokem proti českým potravinářům, kteří by opět byli vydáni na milost a nemilost nadnárodním obchodním řetězcům.