Nejkonkurenceschopnější ekonomikou světa zůstalo letos Švýcarsko, dříve první Spojené státy si opět pohoršily a z druhého místa je sesadilo Švédsko a před USA se v pořadí dostal i Singapur. Ukázala to zpráva o globální konkurenceschopnosti, kterou ve čtvrtek zveřejnilo Světové ekonomické fórum (WEF). Česká republika klesla z loňského 31. místa na 36. pozici a Slovensko se propadlo až na 60. místo z loňské 47. pozice.

Předběhli nás Estonci

Hodnocení Česka konstatuje, že i přes dopady ekonomické recese zůstává spolu s Estonskem (to Česko předběhlo, z minulého 35. se posunulo na 33. místo) nejlépe hodnocenou zemí střední a východní Evropy. Obě země se opírají o výtečné školství, efektivní a rozvinuté trhy zboží, práce i finančních služeb a také o technologickou zdatnost, píše se ve zprávě WEF.

Slabinou české schopnosti konkurovat zůstává oblast institucí, kde je země hodnocena až na 72. místě. Z toho podle hodnocení velmi špatně dopadají zejména ukazatele důvěry veřejnosti v politiky, zátěže vládních regulací, míry klientelismu a transparentnosti vládních rozhodnutí.

Českou republiku a Estonsko už výrazně dohání Polsko, které díky své loňské odolnosti vůči recesi postoupilo o sedm příček na 39. místo.

Klientelismus na Slovensku

Schopnost Slovenska konkurovat jiným zemím se letos naopak výrazně propadla a jeho umístění je letos horší než pozice Vietnamu nebo Ázerbájdžánu. Z loňského 47. místa kleslo až na místo 60.

Autoři zprávy poukazují mimo jiné na vysokou míru klientelismu, kde je Slovensko mezi 139 hodnocenými státy druhé nejhorší. Průzkum byl veden od února do dubna, takže odráží situaci posledních měsíců vlády Roberta Fica.

WEF zveřejnilo letošní zprávu o konkurenceschopnosti několik dní před zahájením svého výročního zasedání pod názvem New Champions 2010 v čínském přístavu Tchien-ťin. Postavení Číny v žebříčku se stále zlepšuje a druhá největší světová ekonomika po USA letos postoupila o dvě místa na 27. příčku; zlepšení vykazují i některé další země v Asii.

Z vyspělých zemí si dobře vedlo například Německo, které se v hodnocení posunulo o dvě příčky vzhůru na páté místo. Naopak Spojené státy o dvě příčky spadly na čtvrté místo, když už loni je z čela odsunulo Švýcarsko

V případě Spojených států je za snížením jejich konkurenční schopnosti zejména rostoucí makroekonomická nerovnováha s prudce narůstající zadlužeností. K tomu podle WEF přispívá oslabení veřejných i soukromých institucí a obavy o stav finančních trhů. Fórum také poukazuje na to, že američtí podnikatelé mají méně důvěry v politické vedení a ve schopnost vlády prezidenta Baracka Obamy udržovat náležité vztahy se soukromým sektorem.

Zpráva o globální konkurenceschopnosti hodnotí na základě statistik a průzkumu mezi manažery schopnost zemí zabezpečit vysokou úroveň prosperity pro své občany. Sleduje fungování veřejných institucí, hospodářskou politiku a další faktory, které podmiňují udržitelný hospodářský růst ve střednědobém období. Počet hodnocených zemí se letos zvýšil o šest z loňských 133.

 

Index globální konkurenceschopnosti 2010-2011:

POŘADÍ* ZEMĚ INDEX
1. (1.) Švýcarsko 5,63
2. (4.) Švédsko 5,56
3. (3.) Singapur 5,48
4. (2.) USA 5,43
5. (7.) Německo 5,39
6. (8.) Japonsko 5,37
7. (6.) Finsko 5,37
8. (10.) Nizozemsko 5,33
9. (5.) Dánsko 5,32
10. (9.) Kanada 5,30
* v závorkách pořadí v předchozím roce

Zdroj: WEF