Hladina spotřebitelských cen letos poprvé meziměsíčně klesla; v srpnu se proti červenci snížila o 0,3 procenta. Vývoj ovlivnil zejména pokles cen potravin, nealkoholických nápojů a dopravy. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad.

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v srpnu dosáhl stejně jako v červenci 1,9 procenta.

Zpomalení meziročního cenového růstu podle statistiků nastalo v oddíle doprava, kde růst cen pohonných hmot zmírnil na 11,2 procenta ze 13,8 procenta v červenci. Naopak vyšší meziroční růst cen než v červenci nastal v srpnu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny ovoce se zvýšily o 15,5 procenta, olejů a tuků o 6,9 procenta a mléka, sýrů a vajec o 5,2 procenta.

"Největší vliv na růst cenové hladiny měly ceny v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, bydlení a alkoholické nápoje a tabák," uvedl ČSÚ. Meziročně v bydlení vzrostlo čisté nájemné o 9,1 procenta, v tom se regulované nájemné zvýšilo o 17 procent a tržní kleslo o 0,4 procenta. Ceny zemního plynu byly vyšší o 3,9 procenta, tepla a teplé vody o 3,5 procenta, vodného o 3,8 procenta, stočného o 4,9 procenta. Ceny alkoholických nápojů a tabákových výrobků vzrostly shodně o 5,4 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru