Elektrárenská společnost ČEZ zastavila práce na výstavbě větrného parku v Rumunsku kvůli sporu ohledně stavebních povolení s tamními úřady. Oznámila to v pondělí firma. Větrný park má tvořit 240 turbín a s celkovou kapacitou 600 megawattů má být největší v Evropě. Výstavba by si měla vyžádat celkem 1,1 miliardy eur (27 miliard Kč). "Práce na části Cogealac jsme dočasně pozastavili. Jde o pokračování lokálních sporů, které řešíme. Považujeme to za vstřícný krok, nechceme eskalovat spory," uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková. Firma má podle ní připraveny právní kroky, které zajistí pokračování výstavby. "Z hlediska uvedení druhé fáze větrného parku do provozu by neměla nastat žádná prodleva," dodala mluvčí.

Park má stát ve vesnicích Fantanele a Cogealac. Firma již instalovala 115 turbín ve vesnici Fantanele. V sousední vesnici Cogealac však výstavbu brzdí snaha tamních úřadů napadat povolení firmy ČEZ.

Starosta obce Hristu Cati tvrdí, že povolení dostala španělská společnost Iberdrola. Již dříve došlo k vyhroceným protestním akcím a střetům s ochrankou.

 

"Věříme, že se situace vyřeší," uvedla podle agentury Reuters mluvčí ČEZ v Rumunsku Julia Borsanová. "Víme, že všechny naše dokumenty jsou v pořádku," dodala.

Borsanová upozornila, že zatím není jasné, kdy bude možné výstavbu ve vesnici Cogealac obnovit.

 

 

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru