V posledních třech utkáních navíc Češi ani jednou neinkasovali, zatímco sami se z gólu radovali dohromady osmkrát. Popáté se oba týmy střetnou v úterý v Olomouci v rámci kvalifikace na mistrovství Evropy 2012 v Polsku a na Ukrajině.

Poslední vzájemné měření sil, jemuž předcházela ostuda s lotyšskou hymnou namísto litevské, rozhodly předloni na nově otevřeném stadionu v pražském Edenu dvě trefy Jana Kollera. Svěřenci trenéra Karla Brücknera si díky aktivní hře vypracovali v přípravě na ME v Rakousku a Švýcarsku i řadu dalších šancí, jež ale neproměnili.

"Myslím, že utkání splnilo předpoklady, přesně odpovídalo současné etapě přípravy. Bylo to čitelné, transparentní, mně se to líbilo včetně přístupu hráčů. Byly tam ale i nedostatky," uvedl po výhře 2:0 Brückner.

Také v kvalifikaci na Euro 2000 byl úspěšnější český tým: v Teplicích zvítězil 2:0, v odvetě ve Vilniusu dokonce 4:0. Poprvé v historii se oba celky střetly v květnu 1994, přípravný duel v Ostravě skončil divokou výhrou domácích v poměru 5:3.

Litva nikdy neokusila atmosféru mistrovství světa či Evropy

Litevský fotbalový svaz (LFF) byl založen v roce 1922, o rok později byl přijat do FIFA. V roce 1924 se Litva zúčastnila OH v Paříži, ale po drtivé prohře 0:9 se Švýcarskem se loučila již po prvním kole. Od té doby Litevci na žádném jiném velkém mezinárodním turnaji nestartovali. Částečně se na tom podepsal i fakt, že Litva byla půl století součástí Sovětského svazu.

V dobách sovětského impéria se z litevských týmů nejvíce prosazoval Žalgiris Vilnius. Po znovunabytí nezávislosti v roce 1990 převzal jeho roli FBK Kaunas, jenž je s osmi samostatnými tituly nejúspěšnějším domácím klubem. V letošní sezoně útočí na třetí primát v řadě Ekranas Panevežys.

V evropských pohárech se litevským mužstvům příliš nedaří, ani jeden z kvarteta letošních zástupců nepřešel přes druhé předkolo. Řada reprezentantů působí v Rusku či na Ukrajině, zřejmě nejprestižnějším angažmá se může chlubit obránce Sampdorie Janov Marius Stankevičius.

Související