Nezaměstnanost ve Spojených státech za srpen vzrostla na 9,6 procenta z červencových 9,5 procenta, jak se očekávalo. Ekonomika přišla celkem o 54.000 pracovních příležitostí. Napsala to agentura Reuters podle dnešních podkladů amerického ministerstva práce.

Ekonomika Spojených států tak za srpen ztrácela pracovní příležitosti třetí měsíc za sebou, i když byla situace proti očekávání příznivější. Na centrální banku Fed tak asi klesne tlak, aby podpořila hospodářský růst.

"Za trh práce jsou to velmi hezká čísla," uvedla Kathy Lienová, ředitelka analýz devizového trhu newyorské společnosti GFT. "V současnosti to znamená, že některé obavy z oslabení americké ekonomiky byly mylné, protože data ukazují, že trh práce na tom není tak špatně, jak se myslelo," dodala.

O 114.000 míst ekonomika přišla kvůli poklesu dočasné zaměstnanosti po sčítání obyvatel. Ale v soukromém sektoru, který se považuje za lepší ukazatel kondice amerického trhu práce, vzniklo 67.000 nových míst a červencový nárůst ministerstvo revidovalo na 107.000.

Údaje za červen a červenec navíc vládní statistici poopravili k lepšímu, takže ekonomika přišla celkem o 123.000 míst méně, než se myslelo podle předběžných podkladů.

Akciové indexy po zveřejnění statistik vzrostly, zatímco vládní obligace, které slouží jako investice za nepříznivých okolností, šly dolů.

Pokles celkového počtu zaměstnaných byl zhruba poloviční proti očekávání. Analytici v anketě Reuters předpovídali, že hospodářství přijde celkem o 100.000 příležitostí, zatímco v soukromém sektoru přibude 41.000 míst.

Ve vyšší míře nezaměstnanosti se odráží vyšší počet pracovních sil, protože někteří lidé začali opět hledat práci. Průměrná délka pracovního týdne zůstala na 34,2 hodiny.

Nižší ztráty míst z minulého měsíce, než se čekalo, zřejmě utiší obavy, že se ekonomika vrací do recese. Můžou tak polevit tlaky na Fed, aby spustil další vlnu nákupu státních obligací, a držel tak úroky nízko, napsala agentura Reuters.

Související