Prognóza MMF
(růst na rok 2011]

6,4 %
rozvíjející se země

2,4 %
vyspělé země

V idina rychlého ekonomického růstu největších rozvíjejících se zemí přitahuje stále více investorů, kteří sem přelévají své peníze ze západních zadlužených států. Akcie firem - hlavně ze zemí BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína) - jsou proto nyní v porovnání s tituly z vyspělých ekonomik nejdražší za dva roky.

Agentury Bloomberg uvádějí, že ukazatel P/E (tedy poměr ceny akcie k zisku na akcii) dosahuje u indexu rozvíjejících se trhů (MSCI Emerging Markets) hodnoty 14,1. U celosvětového indexu MSCI World se nachází na úrovni 14,9. To znamená, že akcie z globálního indexu jsou sice dražší, ale rozdíl mezi hodnotami P/E obou indexů byl menší naposledy v červnu 2008. Tehdy nastala podobná situace, ale index rozvíjejících se trhů se v následujících čtyřech měsících propadl o 48%. Analytici oslovení agenturou Bloomberg ale tvrdí, že nyní to bude jinak. Rozvíjející se trhy totiž rostou dvakrát rychleji než vyspělé státy a nejsou zatíženy tak vysokými dluhy. Odborníci proto čekají tučnější zisky od tamních firem.

Úvahy o změně ratingu

Data shromážděná finančními domy Bank of America a JPMorgan Chase ukazují, že světoví investoři podílových fondů "nalili" letos do rozvíjejících se zemí 35 miliard dolarů. Naopak z USA, Evropy a Japonska zatím letos "odsáli" 28 miliard dolarů (asi 540 miliard Kč).

"Sílí pocit, že v rozvíjejících se zemích leží budoucnost. Tradiční pohled na tyto státy jako na rizikové pole už neplatí," říká investiční ředitel londýnské firmy Charlemagne Capital Julian Mayo. To potvrzuje i další studie Bank of America Merrill Lynch. Podle ní 38 % světových investorů navýšilo v srpnu své podíly na těchto trzích.

Mezinárodní měnový fond předpovídá celkově těmto zemím vyšší hospodářský růst. A zadlužení rozvíjejících se států by mělo příští rok dosáhnout 40 procent HDP, zatímco u druhé skupiny toto číslo vyšplhá až na 107 %.

"Je žádoucí přehodnocení ratingu těchto zemí, ekonomické ukazatele se změnily," podporuje Philip Poole ze společnosti HSBC Global úvahy o revizi ratingu. Analytici věří, že společnosti z indexu MSCI Emerging Markets dosáhnou příští rok vyšších zisků. Z průzkumu Bloombergu mezi analytiky vyplynulo, že by mohly v roce 2011 vzrůst o 29 %. Na to, jaký má vysoké ocenění akcií rozvíjejících se zemí dopad na české tituly, nelze podle analytika Komerční banky Josefa Němého jednoznačně odpovědět.

Český trh není předražený

Pražská burza se řadí většinou do středovýchodní nebo východní Evropy, ale ekonomicky by měla patřit spíše do západní Evropy, protože naše ekonomika je silně napojena na německou, říká Němý. Významnou část pražského indexu PX také tvoří rakouské firmy Erste Bank a Vienna Insurance. "Ale když dochází na akciových trzích k prudkým pohybům, investoři všechny ostatní trhy kromě USA, Japonska a západní Evropy hází do jednoho pytle. České akcie by tak mohly doplatit na to, že rozvíjející se země jako celek jsou relativně drahé, hlavně kvůli Číně. Přitom ocenění českého akciového trhu teď vůbec nevypadá přehnaně vysoké," říká Němý.